Japonia to kraj wspaniałych wynalazków i innowacji. To właśnie stąd, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi tynk japoński. Stosowany był już w starożytności, jednak do Polski trafił stosunkowo niedawno. Osobom, którym bliski jest los planety z pewnością przypadnie do gustu, gdyż jest materiałem ekologicznym – pozyskuje się go z naturalnych składników.

Co to jest tynk japoński?

Tynk japoński jest także znany pod nazwą tapeta japońska, tapeta płynna i tynk bawełniany. Jest materiałem wykorzystywanym w wykończeniach powierzchni wewnętrznych, takich jak ściany i sufity. Dzięki bogatej gamie kolorystycznej i dużym wyborze wzorów, każdy znajdzie coś na dla siebie. Można go nakładać bezpośrednio na niemal każdy rodzaj powierzchni, bez szlifowania i specjalnych przygotowań, co znacznie przyspiesza czas wykończenia pomieszczeń.

To także produkt całkowicie naturalny. Do jego produkcji najczęściej używa się miki, piasku kwarcowego, włókna celulozowego, strzępków bawełny i kawałków jedwabiu.

Zalety tynku japońskiego

Zalet tynku japońskiego jest wiele. Można go łatwo nałożyć, używać wielokrotnie, a także łatwo wyczyścić. Za jego pomocą łatwo można ukryć mankamenty ścian, jak nierówności, ubytki, czy drobne pęknięcia bez potrzeby szlifowania. Położony na ścianie poprawia jej właściwości termiczne oraz akustyczne. A kiedy się znudzi, to można go bardzo łatwo ze ściany usunąć. Wystarczy do tego tylko woda, proste narzędzie do rozpylania, np. zraszacz do kwiatków, paca plastikowa i chwila cierpliwości, by materiał wchłonął wodę i uzyskał konsystencję zbliżoną do tej, którą miał w momencie nakładania. Jest to też materiał niezwykle trwały, z powodzeniem utrzymuje się 10-12 lat. Posiada również właściwości antystatyczne, co oznacza, że na jego powierzchni nie zbiera się kurz. Tynk jest ekologiczny i bezwonny, co sprawia, że można spać w pomieszczeniach nawet tuż po nałożeniu materiału.

Jak przygotować tynk japoński?

Przygotowanie takiego tynku jest niezwykle proste. Kupuje się go w formie proszku, więc wystarczy zmieszać go z wodą i ewentualnie dodatków takich jak błyszczące drobinki, barwniki, czy kleje. Oczywiście wszystko w proporcjach takich, jak podaje instrukcja. Następnie gotową mieszankę odstawić na godzinę, by dokładnie nasiąkła.

Zanim jednak nałoży się tynk na powierzchnię, należy upewnić się, że ta jest sucha i czysta. Profesjonalne ekipy nakładają tynk za pomocą pistoletów natryskowych. Z powodzeniem jednak można użyć również pacy, kielni, gąbki, czy wałka ze średnim włosiem.

Jak malować tynk japoński?

Ponieważ tynk japoński jest produkowany w szerokiej gamie kolorystycznej, nie trzeba go malować. Kiedy jednak dany kolor się znudzi, śmiało można pomalować go farbą akrylową. Należy zdać sobie jednak sprawę z tego, że pomalowanie tynku nie sprawi, że ściana na powrót stanie się gładka. Aby tak się stało, tapetę japońską trzeba ściągnąć.

Jak wyczyścić tynk japoński?

Czyszczenie tynku jest niezwykle proste. Z tych lakierowanych brud należy usunąć za pomocą wilgotnej szmatki. Z pozostałych, czyli tych pozostawione bez wykończenia, zabrudzenia usuwa się przy użyciu odkurzacza z miękką szczotką.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Budownictwo-Polskie.pl