Każdy chce się w życiu usamodzielnić, chce żyć na własny rachunek, do tego potrzebne mu są własne cztery kąty. Młody człowiek staje więc przed dylematem, czy kupić mieszkanie czy dom. To bardzo ważna decyzja do podjęcia, jedna z najważniejszych do podjęcia w życiu.

Mieszkanie i jego zalety

Wielu młodych ludzi decyduje się na zakup mieszkania. Mimo, że jest to dosyć duży koszt, to jednak własne mieszkanie ma swoje liczne zalety. Młodzi ludzie nie mają wielkich potrzeb, nie potrzebują dużych domów, gdyż zwykle mieszkają w pojedynkę lub z partnerem. Małe mieszkanko jest więc dla nich jak najbardziej odpowiednie. Jeśli koszt zakupu takiego mieszkania jest za duży, wówczas można liczyć na kredyt mieszkaniowy. Można go bez problemu dostać w każdym banku, jeśli ma się dobrą zdolność kredytową i odpowiednią historię kredytową. Bank sprawdza każdego potencjalnego klienta, ale jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, wówczas bez problemu udzieli mu kredytu na zakup mieszkania. Jedynie osoby, które są dla banku niewiarygodne, mają kiepską historię kredytową, co oznacza, że nie spłacali w terminie swoich zobowiązań finansowych i nie mają zdolności kredytowej, nie dostaną kredytu na zakup mieszkania. Wtedy pozostanie im opcja wynajmu mieszkania na określony czas.

Może jednak dom?

Są jednak i tacy młodzi ludzie, którzy myślą przyszłościowo i mimo, że na chwilę obecną nie mają większych potrzeb i są bezdzietni, to jednak w przyszłości planują założyć rodzinę i w związku z tym chcą kupić dom. Niektórzy decydują się też na budowę domu od podstaw, według własnego projektu. Projekty domów są bardzo różnorodne, można sobie wybrać gotowy projekt domu z dużej bazy projektów u projektanta domów. Jednak każdy projekt można dowolnie modyfikować, nanosić na nim zmiany i dopasowywać go do swoich potrzeb. Projekt domu powinien zawierać wszystkie życzenia i osobiste potrzeby, bo na jego podstawie będzie budowany dom. Wszystkie szczegóły trzeba więc szczegółowo omówić przed rozpoczęciem prac budowlanych. Budowa domu jest długotrwała i czasochłonna, wymaga też wielu poświęceń, stresów i dużego wkładu finansowego. Jeśli jednak przetrwa się ten trudny okres, będzie się można cieszyć własnym wymarzonym domem, który będzie stanowił centrum naszego świata.

Wybór pomiędzy mieszkaniem a domem, jest bardzo trudny. Trzeba przeanalizować wszystkie za i przeciw każdej opcji, wsłuchać się w swoje potrzeby i popatrzyć też na sprawę z perspektywy przyszłości. Trzeba też pamiętać o tym, że dom generuje większe koszty utrzymania, niż mieszkanie, jeśli więc ktoś nie ma wysokich przychodów, wówczas powinien się zdecydować na zakup mieszkania. Duży wpływ na taką decyzję ma także tryb życia jaki się prowadzi. Jeśli dużo czasu spędza się w pracy, w szkole, na różnych obowiązkach albo w podróżach, to mieszkanie będzie idealnym rozwiązaniem. Jeśli zaś jest na odwrót, jest się typem domatora, ceni się ognisko domowe i przytulność jaką daje własny dom, wtedy najlepszą propozycją będzie zakup lub budowa własnego domu.