Budowa domu to duże wyzwanie, które wiąże się z ogromnymi kosztami. Własny dom to niekiedy szczyt marzeń wielu młodych małżeństw z dziećmi. Osoby mieszkające w bloku marzą o własnym ogródku i sporej przestrzeni.

Decydując się na wybudowanie własnego domu w pierwszym kroku należy zainwestować w działkę budowlaną. Łatwiej mają osoby, które wcześniej posiadały działkę, gdyż wtedy należy jedynie starać się o zezwolenie na budowę domu i zdobyć warunki zabudowy. Cena działki wynosi zwykle kilkadziesiąt tysięcy złotych. Często miejsca te sprzedają osoby prywatne, bez pośrednictwa agencji nieruchomości W takim wypadku można liczyć na odrobinę niższą cenę.

Kolejnym krokiem powinien być plan domu. Taki plan pomoże od podstaw stworzyć geodeta bądź projektant. W biurach projektantów dostępne są również gotowe projekty budowlane. Decydując się na taki gotowy projekt warto mieć świadomość iż projektant w razie potrzeby może zaprowadzić w nim wszelkie potrzebne zmiany. Wybór odpowiedniego projektu nie jest łatwy, gdyż oferta jest ogromna. Cena projektu wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Poszukując odpowiedniej działki warto zwrócić uwagę na miejsca położone na obrzeżach większych miejscowości bądź na pobliskich wsiach, gdyż tam działki budowlane zwykle mają dużo niższą cenę. Co prawda dojazd do centrum z takiego miejsca zajmuje kilkanaście lub kilkadziesiąt minut, jednak życie na obrzeżach miasta jest spokojne i bardzo komfortowe. W pobliżu najczęściej znajdują się jeziora, lasy i plaże które są doskonałym miejscem na rodzinny wypoczynek.

Dużą przeszkodą dla osób które marzą o własnym, małym domu jest brak tak dużych środków na budowę i załatwienie wszelkich formalności. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem może okazać się kredyt na budowę domu. Aby mieć szansę na otrzymanie kredytu należy wykazać się dochodem o wysokości minimum 3000 złotych miesięcznie. Warto starać się o kredyt w znanym, zaufanym i renomowanym banku. Przed złożeniem wniosku kredytowego należy dokładnie zapoznać się z ofertą banku, kwotą oprocentowania i ogólnymi warunkami i zasadami.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez bank pieniądze wypłacane zostają kredytobiorcy w kilku ratach. Pieniądze te należy spożytkować w określonym czasie na konkretne prace budowlane i udokumentować je w siedzibie banku. Budując dom na kredyt należy pamiętać iż wszelkie prace budowlane powinny zostać ukończone w ściśle określonym przez bank terminie.

Często doskonałą alternatywą dla budowy domu od podstaw jest zakup gotowego budynku. Wiele osób buduje nowoczesne domy by następnie je sprzedać. Takie rozwiązanie to ogromna oszczędność czasu, ponieważ taki budynek zazwyczaj wymaga jedynie wykończenia go wewnątrz. Koszt takiego domu w zależności od wielkości i stanu to zwykle kilkaset tysięcy złotych.

Niezwykle atrakcyjne oferty często spotkać można również na aukcjach komorniczych. Takie nieruchomości sprzedawane są po dużo niższych cenach, gdyż sprzedającym zależy głownie na szybkiej sprzedaży nieruchomości.