Każdy kto zastanawia się nad budową domu, w pierwszej kolejności musi dokonać wyboru jego projektu. Jest to kwestia dosyć skomplikowana. Dobrze jest w tym przypadku zwrócić uwagę na szereg różnych czynników, takich jak wielkość domu, układ pomieszczeń, funkcjonalność budynku, jak również rozwiązania sprzyjające ekologii. Na rynku nieruchomości przodują w tym względzie dwa modele. Pierwszym z nich jest zakup gotowego projektu. dostępnych jest całe spektrum gotowych projektów, wiec nikt nie powinien mieć żadnego kłopotu z wyborem najbardziej optymalnego rozwiązania. Drugą możliwością jest zamówienie u architekta indywidualnego projektu budynku. Które z rozwiązań jest lepsze?

Wybór gotowego projektu domu

Jeśli chodzi o dokonanie wyboru gotowego projektu domu, to rozwiązanie to posiada mnóstwo korzyści. Wśród nich, na pierwszym miejscu znajdują się koszty. Koszty zakupu gotowego projektu domu są zdecydowanie niższe niż jego stworzenie od podstaw przez biuro architektoniczne. Jako drugą korzyść wymienić warto także szybkość takiego rozwiązania. Owszem, trzeba poświęcić trochę czasu na to, by znaleźć ten najlepszy projekt, jednak gdy już się go znajdzie wśród setek propozycji, to po opłaceniu ma się gotowy wzorzec, według którego można rozpocząć budowę. Na trzecim miejscu znajduje się się brak dodatkowych formalności. Nic więcej nie trzeba załatwiać – wszystko jest już gotowe. trzeba pamiętać o tym, że do gotowego projektu domu da się wprowadzać również drobne korekty, co jest szczególnie istotne w takiej sytuacji, gdy projekt konkretnego budynku jest nie w pełni satysfakcjonujący.

Indywidualny projekt budynku

Wykonywanie od początku projektu domu to wyzwanie dla osób o bardzo dużych wymaganiach, które mają w głowie jasno określoną wizję tego, jak ma prezentować się ich wymarzony dom. Jednak zanim podejmie się ostateczną decyzję o zleceniu zaprojektowania domu od podstaw, dobrze jest zyskać pewność, czy na pewno na rynku nie istnieje już gotowe rozwiązanie. Dobrze jest to zrobić choćby z uwagi na aspekt finansowy – wykonywanie projektu od początku może być kilka razy bardziej kosztowne niż zakup gotowca. To rozwiązanie jednak ma także swoje pozytywne aspekty. Przyszły właściciel domu jednorodzinnego może zgłaszać architektowi swoje wizje stworzenia planu, które z pewnością będą uwzględnione w ostatecznym projekcie. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość. Jest to bowiem proces stosunkowo długotrwały, zwłaszcza jeżeli mają być zastosowane niestandardowe rozwiązania.

Czynniki które warto uwzględnić przy wyborze projektu domu?

Zastanawiając się nad budową domu, należy przede wszystkim mieć świadomość tego jaki ma być jego wymiar. Zupełnie inne wymagania mają rodziny wielodzietne, w przypadku których kubatura budynku musi być na tyle duża, aby pomieścić wszystkich członków rodziny, a zupełnie inna powierzchnia będzie potrzebna w przypadku małżeństwa podeszłego wiekiem, któremu zupełności wystarczy mały domek. Trzeba mieć na uwadze to, iż im większa powierzchnia budynku, tym większe koszty związane z jego ogrzewaniem w kolejnych latach. Dobrze jest decydować się na takie rozwiązania, które nie zdewastują rodzinnego budżetu. Kluczowe jest także wzięcie pod uwagę potrzeb każdego z domowników. Jeżeli któryś z domowników ma poważne kłopoty z poruszaniem się, to zdecydowanie należy zainwestować w budynek parterowy, który nie będzie posiadał jakichkolwiek barier architektonicznych. Innymi czynnikami, nad którymi dobrze jest się wcześniej zastanowić są między innymi: usytuowanie garażu, liczba łazienek, a także wielkość pomieszczeń gospodarczych.