Projektanci korporacyjni tworzą połączenie praktycznych i profesjonalnych miejsc pracy, a także starają się uwzględnić w projekcie elementy marki firmy. Pracują w różnych lokalizacjach, od bardzo małych biur i start-upów, po bardzo duże budynki firmowe. Niezależnie od wielkości i zakresu projektu, ich głównym celem jest stworzenie wydajnej i funkcjonalnej przestrzeni. Projektanci korporacyjni również pracują nad tworzeniem przestrzeni, zwłaszcza środowisk pracy, które przyczyniają się do dobrego zdrowia i postawy pracowników zamkniętych w biurach przez większą część dnia. Podstawą są często komputery, biurka i krzesła komputerowe, ponieważ wiele osób korzysta z tych przedmiotów przez dłuższy czas. Osoby korzystające z nich mogą cierpieć z powodu niepotrzebnego zmęczenia, stresu, a nawet obrażeń, jeśli zostaną użyte niewłaściwe produkty lub zostaną niewłaściwie wyregulowane lub umieszczone. Projektanci wezmą pod uwagę wykonaną pracę oraz sprzęt, który został użyty.

Projektanci kuchni i łazienek omawiają wszystkie aspekty tworzenia, przebudowy lub aktualizacji kuchni i łazienki w domu klienta. Posiadają specjalistyczną wiedzę na temat szaf, osprzętu, urządzeń, instalacji hydraulicznych, materiałów budowlanych i rozwiązań elektrycznych dla tych konkretnych pomieszczeń. Tematy, kolory, wzory i układ pokoju są omawiane z klientem, co spowoduje powstanie szkiców i rysunków na podstawie tych dyskusji. Po rozpoczęciu projektu obowiązkiem projektanta jest utrzymanie wszystkich wydatków w ramach budżetu klienta. Budownictwo w dzisiejszych czasach jest niesamowicie złożone. Trzeba przyznać, że jest to spora zaleta.

Projekty budowlane powinny być wykonane w sposób estetyczny i staranny. Zrównoważeni projektanci często uzyskują certyfikaty w zakresie przywództwa w dziedzinie energetyki i projektowania środowiskowego. Ten rodzaj certyfikacji pokazuje wiedzę klientów w zakresie projektowania budynków i przestrzeni z myślą o zrównoważonych praktykach. Głównym celem zrównoważonego projektanta jest stosowanie produktów, które są zrównoważone i mają niewielki wpływ na środowisko, w celu zmniejszenia zużycia energii i odpadów, poprawy jakości powietrza w pomieszczeniu, poprawy efektywności energetycznej i wodnej oraz projektowania z myślą o efektywnym wykorzystaniu przestrzeni. Projekty zrównoważonego projektowania koncentrują się również na zrównoważeniu estetyki i funkcjonalności z wyborami zmniejszającymi wpływ na środowisko.

Wnętrza domu muszą być przede wszystkim funkcjonalne oraz komfortowe. Projektanci wnętrz muszą mieć elastyczne godziny pracy i zróżnicowane środowisko pracy. Harmonogramy są często dostosowane do potrzeb klienta, a projektanci wnętrz zwykle podróżują do domu lub firmy klienta, aby omówić plany dotyczące zaprojektowania przestrzeni. Po wstępnych konsultacjach i kilku sesjach strategicznych projektanci odwiedzają sklepy, aby kupić meble, dzieła sztuki i materiały eksploatacyjne do stworzenia pożądanej przestrzeni.

Większość projektantów wnętrz wynajmuje lub posiada własną powierzchnię biurową z salami konferencyjnymi do interakcji z klientem i zespołem projektowym, a także strefą recepcyjną, biurową i projektową do tworzenia elementów wewnętrznych. Chociaż biuro to nie jest konieczne dla niezależnego projektanta, sprawia wrażenie profesjonalnej usługi. Pozytywne wrażenie może przyczynić się do ogólnego sukcesu w branży projektowania.