Ze wszystkich stron dobiegają do nas komunikaty o znacznym stężeniu pyłu zawieszonego oraz zanieczyszczeniach powietrza, którym oddychamy. Szkodliwy pył pozostał codziennym i smutnym elementem życia w mieście. Jak powszechnie wiadomo jest on bardzo kancerogenny a zarazem może wywołać wiele chorób, począwszy od zapalenia płuc, przez nowotwory. Za taki stan rzeczy odpowiada między innymi: opalanie gospodarstw rodzinnych przy wykorzystaniu słabej jakości węgla, czy tez palenie śmieci, jak i odpadów wykonanych z plastiku. Mimo kar nakładanych przez organy państwa nie można zaobserwować znacznej poprawy. Nowoczesne piece posiadają już w specjalne filtry, które pozwalają na nie przedostawanie się zanieczyszczeń. Dzięki temu do powietrza, którym oddychamy wydobywa się mniej trujących substancji. Jednak w dalszym ciągu wiele ludzi korzysta ze starego typu piecyków czy też paliw stałych, które nie spełniają wymaganych norm.

Idealnym rozwiązaniem, które umożliwi zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery może być rekuperacja. To nic innego jak wentylacja mechaniczna, która pozwala odzyska ciepło. Stosowana jest za pomocą rekuperatorów a także kolektorów słonecznych. Polega to na ruchu powietrza, który jest generowany przez maszynę, która kontroluje nawiew oraz usuwanie z pomieszczeń zanieczyszczeń. Zatem zanieczyszczone powietrze jest poddane procesowi oczyszczania, co pozwala również na odzyskanie części energii. Wpływa to na zmniejszenie rachunków za prąd elektryczny oraz zdrowszą atmosferę w naszym domostwie.

Coraz więcej osób zmaga się z alergiami, które mogą powodować nawet powstawanie astmy. Doskonałym rozwiązaniem dla nich jest właśnie rekuperator. To także całkowite usunięcie roztoczy oraz wirusów. Dzięki tej opcji nie ma przymusu otwierania latem okien, żeby przewietrzyć mieszkanie czy też dom. Zwłaszcza w sezonie kiedy jest dużo komarów to bardzo praktyczne rozwiązanie które zapobiega pokąsaniom, które jest przede wszystkim niebezpieczne dla uczulonych dzieci.

Sprawnie działająca wentylacja powoduje, że pranie szybciej jest suche, analogicznie jak podłogi po umyciu. Istnieje również możliwość rozbudowania instalacji o dodatkowe funkcje to jest: dogrzewanie, lub też chłodzenie. Dobrze jest zaznaczyć, że budowle, które posiadają rekuperację łatwiej sprzedać, a ich cena na rynku nieruchomości jest wyższa niż tych, które nie posiadają tej funkcji.

Kiedy ma się w planach budowę domu pasywnego czy też energooszczędnego dobrze jest mieć świadomość, że w obu przypadkach obowiązkowe jest zamontowanie tego rozwiązania. To również oszczędność na energii oraz niższe rachunki, które niewątpliwie są ogromną korzyścią w perspektywie długofalowej. Ośmiokrotnie mniejsze zapotrzebowanie na energię, dzięki rekuperacji, to również ochrona środowiska oraz ekologia. Dbanie o środowisko oraz jego ochrona jest obowiązkiem każdego człowieka. Niezwykle często rekuperacja jest postrzegana jako znacznie droga, na którą mogą sobie pozwolić jedynie naprawdę bogaci, jednak nie jest to prawdą. Zamontowanie doskonałej jakości urządzeń to niecałe dwadzieścia tysięcy złotych. Niemniej jednak już po kilku latach ta inwestycja nam się zwróci bowiem jest to najtańsze źródło energii, ponad dwukrotnie tańsze od opalania węglem, czy ogrzewania gazem. Zamontowanie takiego systemu jest zatem dobrą inwestycją. Warto zatem zastanowić się, czy rekuperacja to niepotrzebny luksus, czy też obowiązek względem środowiska czy też otoczenia. Powinniśmy sobie uświadomić, że rekuperacja jest niezbędna.