Konstruowanie domu, to skomplikowane logistycznie przedsięwzięcie. Wskutek tego należy znaleźć odpowiednią firmę, zajmującą się tworzeniem domów od podstaw. Bardzo dobrze by było by zajmowała się wszystkimi czynnościami od momentu fundamentowania, poprzez wybudowanie domostwa w stanie surowym, aż po jego wykończenie. Pozwoli to w prawdziwy sposób zminimalizować koszty, które przecież nie należą do nazbyt małych.

Każda jedna firma budowlana wykonuje w pierwszej kolejności kosztorys. Od niego wszystko się rozpoczyna. Jest on jednakże przybliżony, bo aczkolwiek załoga stara się dotrzymać założeń, to jednak zawsze mogą pojawić się niespodziewane kwestie, które wywołają wzrost oryginalnej ceny. Czynnikiem, który ma podstawowy wpływ na koszty, jest technologia budowlana. Istotnie tańsze od tradycyjnych murowanych budynków i cieszące się pokaźną popularnością są tzw. domy kanadyjskie. W tej technologii na płycie fundamentowej, budowany jest szkielet domu, który wykonany jest z drewna. Istotny jest każdy odstęp drzewianych słupków, które wiązane są za pomocą dwóch oczepów, które spajają także całe ściany. Płyty OSB służą tu obiciu całego domu. Konstrukcja pozostaje ocieplona, przeważnie wełną mineralną. Następnie od wewnątrz układane są płyty kartonowo- gipsowe, a od zewnątrz np. układa się dodatkową warstwę ocieplenia i kładzie się gips dekoracyjny.

Mnóstwo osób decyduje się na domy kanadyjskie ze względów gospodarczych. Budowa domów w tej technologii generalnie jest kilkakrotnie tańsza od tej w pełni normalnej murarsko-tynkarskiej. Najczęstszym zarzutem stawianym takim budynkom, jest ich nietrwałość. Wiąże się to z niewiedzą czy też złymi doświadczeniami z podrzędnymi specjalistami. Przy stawianiu domu tego typu, z pewnością nie można szczędzić na materiale. Tylko dobrej jakości drzewo zagwarantuje, że budynek wolnostojący będzie posiadał solidną konstrukcję. Niezwykle kluczowa jest również odpowiednia izolacja ścian zewnętrznych, aby nie nagrzewał się w lecie, a zimową porą szybko nie wychładzał.

Niewątpliwą wartością tej technologii jest krótki czas budowy. Nawet w trzy miesiące może powstać dom pod klucz. Jeśli więc dysponuje się ograniczonym budżetem i chce się postawić wymarzony dom, będzie to właściwy wybór.

Konstrukcja domów murowanych jest ciągle najbardziej popularna w Polsce. Najczęstszy problem stanowi jednak nagrzewanie budynku, które produkuje niemałe koszta. Wiele osób postanawia się skusić na systemy solarne, jakie wiąże się z standardowym ogrzewaniem. Jeśli jednakże buduje się budynek od podstaw, należałoby zainteresować się domami pasywnymi, które są najbardziej oszczędne w zużywaniu energii, a ich budowa wymaga analizowania izolacji termicznej budynku na kilku jej etapach. Aby jak najbardziej zredukować spożytkowanie energii w takich budynkach obok kolektorów słonecznych, wykorzystuje się pompy ciepła, dzięki którym budynek wolnostojący staje się w pełni energooszczędny i korzysta jedynie z odnawialnych źródeł energii.

Wybór rodzaju technologii budowlanej współzależny jest od preferencji i zasobności portfela. Ze względu na narastające ceny energii szuka się przeróżnych alternatyw w technologiach budowlanych, jakie w odpowiedni sposób zastosowane mogą wywrzeć wpływ na jej zużycie i komfort przebywania w jak najlepszych przesłankach.