Istnieje wiele powodów, dla których ludzie znacznie bardziej cenią sobie mieszkanie w budownictwie jednorodzinnym ponad mieszkanie w budownictwie wielorodzinnym. Własne cztery kąty dają przede wszystkim znacznie większy komfort życia. Decydując się na takie rozwiązanie możemy przygotować się na posiadanie znacznie większej przestrzeni do życia niż w przypadku mieszkań w budownictwie wielorodzinnym. Na własnej posesji możemy bez problemu chociażby zaparkować swój samochód. Pod budynkiem wielorodzinnym na parkingu ogólnodostępnym nie zawsze mamy taką opcję. Innym ważnym powodem jest bez wątpienia sąsiedztwo. W przypadku mieszkania w budynku wielorodzinnym może zdarzyć się nam taka sytuacja, w której nasi sąsiedzi będą dla nas wyjątkowo uciążliwi. Ludzie bywają różni. W wielu rodzinach istnieje problem z alkoholem, czy też z przemocą w czterech ścianach. Wiele się słyszy o problemach z uciążliwymi sąsiadami i nic dziwnego, że ludzie wolą mieszkać w takich miejscach, gdzie najbliższego sąsiada mają za ogrodzeniem a nie za ścianą. To właśnie dlatego wszystkim marzy się własny dom. Droga jednak do niego bywa bardzo daleka. Od czego zacząć? Odpowiedź na to pytanie poniżej.

Przede wszystkim trzeba zacząć od zakupu działki. Wybór jej odpowiedniej lokalizacji jest bardzo ważną sprawą. Ta lokalizacja będzie oddziaływać przecież na nasze codzienne dojazdy do pracy, czy też szkoły. Potrzebna jest też bliskość handlu detalicznego tak, aby najpotrzebniejsze zakupy można było zrobić bez kłopotu. Jeżeli taką działkę posiadamy, to następnym miejscem, które musimy odwiedzić jest biuro projektowe. Tam nasza przyszła inwestycja może nabrać już realnych kształtów. Możemy dopasować projekt naszej inwestycji do wielkości naszej działki, jej realiów a także zasobności naszego portfela. Firma, która sporządza projekty budowlane powinna być przygotowana na każdą okoliczność. Jeżeli taki projekt już posiadamy to droga do własnego lokum jest znacznie łatwiejsza. Możemy na tym etapie zorientować się już, ile cała inwestycja będzie nas kosztować. Na jaki wydatek musimy się przygotować i w jaki sposób rozłożyć to sobie na lata. Przecież przez cały okres naszej budowy, a także późniejszej spłaty ewentualnego kredytu musimy normalnie funkcjonować. Dobrze by było, aby na tym etapie nie fundować sobie zbyt wielu wyrzeczeń. Dlatego musimy zrobić dość duży rekonesans na rynku kredytów hipotecznych. Niejednokrotnie jest tak, że wysokość raty może się znacznie różnić w zależności od instytucji. Dobrze, aby różniła się na naszą korzyść. Wówczas koszty kredytu hipotecznego będą znacznie niższe a nasz budżet nie będzie pod ciągłą presją.

Oczywiście nie należy zapominać o formalnościach, które powinniśmy dopełnić w urzędzie. Często bywa tak, że uzyskanie pozwolenia na budowę jest równie trudnym zadaniem jak znalezienie dobrego kredytu hipotecznego na dogodnych warunkach. Dlatego tego etapu nie należy lekceważyć i podejść do niego absolutnie na poważnie. Zależy od niego cała przyszłość naszej wymarzonej inwestycji.