Chęć bycia właścicielem własnego domu jednorodzinnego towarzyszy coraz większej liczbie osób. Trend przenoszenia się ze wsi do ośrodków miejskich z wolna mija – mieszkanie w ciasnym mieszkaniu przestało być wygodne, atrakcyjne i popularne. Zamiast tego, na terenach zlokalizowanych wokół dużych miast w coraz szybszym tempie budowane są osiedla zabudowy szeregowej. Okolice takie bardzo często określa się jako sypialnie wielkich miast. Ogromna rzesza osób decyduje się również na zakup działki budowlanej i wybudowanie na niej domu na własną rękę. W takiej sytuacji, przed rozpoczęciem budowy trzeba wybrać najlepszy projekt budynku. W tym miejscu pojawia się pytanie – jakie rozwiązanie jest najlepsze – zakup gotowego projektu domu czy stworzenie go od podstaw?

Jakie zalety ma gotowy projekt

Projekt domu z katalogu, to rozwiązanie które umożliwia ogromne zmniejszenie wydatków, zarówno jeżeli chodzi o czas jak i o kwestie finansowe. Wybór w kolorowych broszurach jest na prawdę bardzo duży. Niemal każdy, bez względu na gust czy wymagania powinien znaleźć projekt, który będzie mu się podobał. Przeglądając projekty domów z katalogu, większość osób koncentruje się na kolorowych wizualizacjach które przedstawiają efekt po budowie. Jest to z pewnością element, na który warto zwrócić uwagę. Jednakże prócz tego, że będzie się dokonywało wyboru na podstawie wizualizacji, trzeba sprawdzić także szczegółowe plany budynku, które uwzględniają na przykład wielkość i rozmieszczenie konkretnych pomieszczeń. Warto pamiętać o tym, iż każdy kupiony projekt musi zostać odpowiednio zaadaptowany do terenu – nie w każdej lokalizacji da się zrealizować konkretny projekt. Oprócz zaoszczędzenia czasu i pieniędzy, jakie jeszcze zalety posiada projekt z katalogu? Pośród licznych korzyści wymienić można także, to iż do projektu z katalogu można wprowadzać dodatkowe poprawki. Oczywiście odbywa się to zawsze za dodatkową opłatą, jednakże w przypadku kiedy są to zmiany kosmetyczne, to z całą pewnością będzie to lepsze rozwiązanie, niż zamawianie projektu domu od podstaw. Nie ma co ukrywać, że projekt z katalogu ma także pewne wady. Do największej z nich zaliczyć trzeba brak oryginalności – prawie wszystkie projekty są do siebie dosyć podobne, przez co inwestorzy o wysublimowanych gustach mogą być niezadowoleni. Osoby takie powinny się zdecydować na realizację projektu indywidualnego.

Projekt domu na indywidualne zamówienie

Innym rozwiązaniem, jakie jest dostępne na rynku, jest możliwość stworzenia indywidualnego projektu domu. Mogą o tym pomyśleć osoby które posiadają spory zapas gotówki oraz takie dla których istotna jest niepowtarzalność pomysłu. Plusem takiego rozwiązania jest to, że projekt tworzony jest według indywidualnych wytycznych i w miarę możliwości technicznych uwzględnia się w nim wszystkie wskazówki inwestora. Projekt taki jest też wykonywany pod wskazany teren, dzięki czemu nie będzie miała miejsca sytuacja, iż to co pięknie na papierze wygląda, nie będzie mogło być stworzone w rzeczywistości. Wiele osób przed zamówieniem projektu indywidualnego odstrasza cena. Jest on przynajmniej kilka razy droższy od tego, jaki można wyszukać w licznych folderach. Jednakże płacąc wysoką cenę otrzymuje się pewność tego, że projekt będzie oryginalny. Trzeba również uzbroić się w cierpliwość – jego wykonanie może zająć sporo czasu, zwłaszcza gdy osoba zlecająca będzie wskazywała wiele elementów wymagających poprawy.