Dużo ludzi chciałby mieszkać we własnym domu lub mieszkaniu. Niektórzy decydują się na mozolną budowę własnego domu, gdyż zdają sobie sprawę z tego, że jest to inwestycja na z której skorzystają też ich dzieci. Często także pokutuje przekonanie, że lepszym wyjściem jest budowa domu niż kupno mieszkania, za mieszkanie w którym będzie trzeba płacić czynsz. W ogólnym rozrachunku nie uwzględnia się w ogóle tego faktu, iż dom poza stałymi kosztami, także niejednokrotnie jest źródłem niespodziewanych wydatków, które to trzeba pokryć z własnej kieszeni. Płacąc opłatę czynszową nie musimy się w końcu martwić o wyremontowanie budynku, np. odnowienie elewacji, czy dbanie o zieleń wokół osiedla, gdyż takimi kwestiami zajmuje się administracja. Skoro korzystamy z jednego budynku trzeba godzić się z faktem, iż wszelkie usterki pokrywamy w opłacie administracyjnej. Nie jest więc prawdą, że mieszkanie w domu jest w ogólnym rozrachunku tańsze. Jeśli więc nie zależy nam na większej prywatności i nie chcemy miesiącami czekać na wybudowanie nowego lokum, zamiast budować dom, możemy dokonać zakupu nowego mieszkania.

Jeśli jesteśmy przeciwnikami płacenia dodatkowo, możemy zdecydować się na mieszkanie bezczynszowe. Należy jednak pamiętać, iż na takim osiedlu nie jest się pozbawionym całkowicie dodatkowych opłat, na przykład. wynikających z utrzymywania powierzchni wspólnego użytkowania w budynkach. Oznacza to w praktyce, iż wszelkie opłaty związane z naprawami czy usuwaniem awarii, jakie dotyczą budynku jego mieszkańcy opłacają wspólnie. Można więc stwierdzić, że pomysł bezczynszowego mieszkania opłaca się do chwili wystąpienia jakiegoś defektu, jaki będzie wymagał znacznych wydatków pieniężnych. Niemniej jednak mieszkając w domu też nie można być pewnym, iż dach nie zostanie zerwany przez wichurę i będzie trzeba opłacić spore koszty jego naprawienia. W sytuacji mieszkania bezczynszowego mamy pewność chociaż, iż przy tego typu sytuacjach nie będziemy ponosić wydatków wyłącznie sami. Ideałem jest kiedy całość społeczności sąsiedzkiej dogadują się ze sobą jednakże często to się nie zdarza. W budynku bezczynszowym mieszkańcy na własną rękę nim administrują, muszą więc porozumieć się w kwestiach które dotyczą ich wszystkich. W sytuacji zwykłych mieszkań, gdzie to organy administracyjne zajmują się wszelkimi usterkami i remontami w budynku, jak również utrzymywaniem porządku w obrębie osiedla, sąsiedzi nie muszą nawet ze sobą rozmawiać, a relacje mogą być różne. Tak więc mieszkanie bezczynszowe nie każdemu z tych względów będzie się podobać.

Deweloperzy chwalą propozycje lokali bezczynszowych jako pozbawionych minusów, jednakże jak wynika z powyższych rozważań rzeczywistość nie w każdym przypadku wygląda tak rewelacyjnie. Każde mieszkanie w takiej wspólnocie wymaga wysiłku o wzajemne przyjazne relacje i niekiedy umiejętności negocjacyjnych, czy mediacyjnych. Może więc lepiej jednak zdecydować się na mieszkanie czynszowe i nie martwić się nazbyt o to, co dzieje się poza drzwiami naszego lokalu. Żaden wybór z pewnością nie jest pozbawiony wad jednakże każde przebywanie we wspólnocie wymaga umiejętności współżycia społecznego, a często jest z tym większy lub mniejszy problem. Mieszkania oferowane przez dewelopera w dalszym ciągu jednak cieszą się dużą popularnością, gdyż lepszy mały, ale własny kąt aniżeli wynajmowanie mieszkania. Nie zanosi się na to, by sytuacja ta miała się zmienić w przez kilka najbliższych lat.