W życiu każdego dorosłego człowieka przychodzi taki moment, kiedy powinien on wyprowadzić się z domu rodzinnego, założyć własną rodzinę i jak to się mówi, uwić własne gniazdko w swoim własnym mieszkaniu. Usamodzielnienie się oznacza oczywiście bardzo dużo obowiązków, ale i zupełnie inny poziom życia, gdzie samemu jest się odpowiedzialnym za siebie i swoją rodzinę. Są tacy, którzy wolą mieszkać w typowym mieszkanku w bloku, są tacy, którzy wybierają raczej dom wolno stojący. Nie ma co ukrywać, że każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Mieszkanie to raczej opcja dla tych, którzy cenią sobie mniejszą ilość problemów (za połowę rzeczy jest przecież odpowiedzialna spółdzielnia). Dom to z kolei świetna sprawa dla osób, które chcą żyć naprawdę po swojemu. Mieszkanie w domu wolno stojącym pociąga za sobą więcej pracy, trzeba więcej rzeczy mieć na głowie, ale i więcej prywatności dla siebie i swojej rodziny. Szczególnie chodzi tu o dom, który zostanie dopiero wybudowany, według wybranego projektu.

W tym właśnie rzecz – można kupić dom z drugiej ręki i można zdecydować się na budowę swojego. Ta druga opcja może jest droższa, ale niesie za sobą dużo większe możliwości. Jeżeli bowiem kupujemy dom kilkudziesięcioletni, to mamy ograniczoną możliwość unowocześnienia go. Gdy z kolei decydujemy się na dom nowy, to możemy zastosować w nim nowinki technologiczne, które będą nie tylko ekologiczne dla środowiska, ale i pozwolą na oszczędności w dłuższym zakresie czasu. Przykładowo, zamiast standardowej kanalizacji można zainwestować w szambo ekologiczne albo przydomową oczyszczalnię ścieków. Jest to fajna opcja dla tych, którzy planują budować się z dala od cywilizacji. Zamiast standardowego ogrzewania można pomyśleć o instalacji pompy cieplnej, która pobiera ciepło z wód gruntowych i wtłacza je do domu. No i bardzo ważna sprawa – energii elektrycznej. Bardzo popularna jest dziś fotowoltanika, czyli zamontowanie na dachu paneli solarnych, które będą dla nas produkowały energie. Te wszystkie inwestycje zwracają się w przeciągu kilku lat, a potem już oszczędzamy.

Na rynku jest bardzo dużo firm dewelopersko-projektowych, które przygotują nam projekty budowlane domu według wszelkich wytycznych. Zazwyczaj mają one sporo gotowych projektów, w których można wybierać i przebierać, ale taki gotowy projekt zawsze można zmodyfikować, można też stworzyć coś całkowicie unikalnego od podstaw i to pod wieloma względami. Ilość pomieszczeń, układ pomieszczeń, ilość kondygnacji, metraż, typ dachu, garaż lub jego brak, zastosowane technologie dostarczania mediów i tak dalej. Oczywiście trzeba też pamiętać o finansach. Raczej mało kto z usamodzielniających się osób ma na tyle pieniędzy, by za wszystko zapłacić gotówką. Większość osób najpewniej zdecyduje się więc na kredyt hipoteczny w którymś z polskich banków. Warto zapoznać się z ofertami wielu banków i szczegółowo porozmawiać z ich przedstawicielami, gdyż oferowane warunki mogą się różnić na naszą korzyść bądź niekorzyść, czasem nawet skrajnie.