Od kilku lat podnosząca się świadomość społeczeństwa dotycząca kwestii ekologicznych skutkuje tym, że polskie społeczeństwo coraz częściej wykorzystuje proekologiczne techniki w zakresie dostarczania energii elektrycznej oraz cieplnej. Nie ma co ukrywać, iż największe pole do popisu w tym aspekcie mają mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej. Osoby, które mieszkają w miastach niestety muszą się dopasować do panujących w nich standardów. Energia elektryczna pozyskiwana jest z elektrowni, a ogrzewanie dostarczane bardzo często przez elektrociepłownię. Zarówno ze względów formalnych jak i technicznych ciężko jest sobie wyobrazić, aby ktoś zainstalował w bloku solary słoneczne na balkonie. jednakże technika idzie cały czas do przodu, ie da się zatem wykluczyć, że za kilka czy kilkanaście lat, i takie rozwiązania staną się na porządku dziennym. Czym jest ogrzewanie przy pomocy paneli słonecznych i kto ma możliwość posiłkować się nim?

Co to jest solarne pozyskiwanie ciepła?

Ogrzewanie przy pomocy paneli słonecznych jest to jedna z najbardziej popularnych alternatywnych metod pozyskiwania energii cieplnej. Co warto zaznaczyć – jest zupełnie darmowa, tak jak darmowe jest korzystanie z promieni słonecznych. Oczywiście, należy pokryć koszty rozwiązań technologicznych umożliwiających przetwarzanie promieni słonecznych w energię do ogrzewania wody. Jednakże trzeba pamiętać, że jest to inwestycja jednorazowa, która przy sprzyjających warunkach atmosferycznych ma możliwość zwrócić się w niezbyt długim okresie czasu. Wykorzystując kolektory słoneczne można na przykład ogrzewać wodę w domu albo wodę, która znajduje się w basenie. Rozwiązanie takie może być także wykorzystywane jako wspomaganie ogrzewania centralnego ogrzewania, choć w tym przypadku toczą się spory nad jego efektywnością. Każdy, kto zastanawia się nad montażem kolektorów słonecznych na swojej posesji ma dwie możliwości. Może wybrać kolektory płaskie lub próżniowe. Które z nich będą lepsze? To już zależy między innymi od ukształtowania terenu jak również od miejsca w którym będą montowane. Nie można zaprzeczyć że rozwiązanie to ma same profity

Z jakich powodów dobrze jest korzystać z ogrzewania solarnego

Aspektów ze względu na które należy przemyśleć korzystanie z ogrzewania przy pomocy kolektorów słonecznych jest przynajmniej kilka. W pierwszej kolejności wskazać warto aspekt finansowy. Co prawda, słońce w Polsce występuje jedynie przez parę miesięcy w roku – biorąc to pod uwagę ogrzewanie solarne nie może stać się jedynym źródłem pozyskiwania energii cieplnej. Nie znaczy to, że inwestycja ta nie opłaca się. Jest zgoła na odwrót – w słonecznych miesiącach, czyli w porze okresie od marca do października, koszty ogrzewania da się obniżyć o prawie 80% montując panele słoneczne. Należy również zaznaczyć, że w miesiącach letnich, głównie w lipcu i sierpniu, zapotrzebowanie na ciepłą wodę, może zostać dzięki takiemu rozwiązaniu pokryte w całości. Oczywiście przy założeniu doskonałego nasłonecznienia terenu. Aspekt pieniężny to tylko jedna z zalet systemu solarnego. Nie do przecenienia jest także jego wpływ na środowisko naturalne. Korzystanie z alternatywnych źródeł pozyskiwania energii cieplnej pozwala na znaczną redukcję zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. Każdy człowiek powinien być odpowiedzialny za środowisko, tak aby przyszłe pokolenia mogły żyć w warunkach nie gorszych niż my.