Chcąc kupić mieszkanie i analizując oferty sprzedaży, bardzo szybko przekonujemy się, że ofert typu sprzedam mieszkanie jest bardzo dużo. Które mieszkanie wybrać? Nie ma idealnej odpowiedzi na tak zadane pytanie, bowiem kryteriów wyboru jest naprawdę bardzo dużo.

Cena.

Dla wielu osób podstawowym kryterium wyboru mieszkania jest jego cena. Owszem, to bardzo ważne kryterium wyboru mieszkania, bez wątpienia jednak nie jest to kryterium najważniejsze. Nie powinno być zależności typu im tańsze mieszkanie tym lepsze. Bardzo często lepiej dopłacić, kupując mieszkanie lepsze, w lepszej lokalizacji, mieszkanie, które nie wymaga remontu. Niekiedy, przy droższych mieszkaniach, wraz z mieszkaniem możemy nabyć wyposażenie mieszkania, są bowiem osoby, które nie chcą tracić czasu i pieniędzy na przeprowadzkę. Przeprowadzając się do nowego miejsca, po prostu wszystko kupują nowe.

Lokalizacja.

To jeden z istotniejszych kryteriów wyboru mieszkania. Zakup mieszkania w zlej lokalizacji, położonego w budynku gdzieś poza miastem może być mniejszym wydatkiem, szybko jednak będzie można się przekonać, że pojawiają się dodatkowe wydatki – koszty dojazdów do pracy, do szkoły, do miasta na zakupy. Warto mieć tego świadomość i po prostu z góry odrzucać mieszkania w lokalizacjach, które po prostu nam nie odpowiadają. Co z tego, że wnętrza takiego mieszkania będą być może piękne, jak dotarcie z mieszkania do pracy czy w inne miejsce będzie drogie i czasochłonne.

Wielkość mieszkania.

Bardzo istotnym kryterium wyboru mieszkania jest jego wielkość. Duże mieszkanie to o wiele wyższy czynsz, więcej pomieszczeń do umeblowania czy sprzątania. Nie warto kupować zbyt dużego mieszkania, ale też należy unikać kupowania zbyt małych. Zbyt małe mieszkanie, to uciążliwość podczas jego eksploatacji, codzienne kłopoty z brakiem miejsca, trudności w poruszaniu się wielu osób po mieszkaniu, konieczność wyrzucania wielu rzeczy z uwagi na brak miejsca na ich trzymanie. Małe mieszkania oczywiście są o wiele tańsze od dużych, jednak zawsze warto analizować takie mieszkania nie tylko pod kątem ceny i lokalizacji.

Podsumowując.

Zakup mieszkania to nie kłopot, jednak zawsze trzeba wybierać lokal rozsądnie, uważnie analizując wszystkie kryteria wyboru. Nie można zapominać, że mieszkanie to zakup na wiele lat. W przypadku niektórych osób, jest to zakup na całe życie. Zakup, na który wydaje się bardzo dużo pieniędzy. Choćby i z tych powodów należy obejrzeć co najmniej kilka, kilkanaście mieszkań i podejmować decyzje o zakupie tylko wtedy, gdy mamy przekonanie, że właśnie w tym miejscu chcemy mieszkać, z tego miejsca chcemy i możemy bezproblemowo docierać do pracy, szkoły czy w inne interesujące nas miejsca. Wybór właściwego mieszkania to gwarancja tego, że na długie lata stanie się dla nas miejscem, w którym chętnie będziemy przebywać i zawsze będziemy do niego chętnie wracać. Miejscem, które pokochamy, podobnie jak i nasza rodzina. Kupując kiepskie mieszkanie, na pewno tak nie będzie a z czasem mieszkanie w danym lokalu stanie się przykrą koniecznością.