W życiu każdego z nas jest taki moment, kiedy zaczynamy marzyć o wyprowadzce z rodzinnego domu, własnym mieszkaniu i jego kupnie.

Mieszkanie to jednak ogromny wydatek, nieosiągalny dla większości pracujących młodych ludzi. Gdy nie ma rodziców, którzy kupią im mieszkanie lub przynajmniej znacząco się do niego dołożą finansowo, pozostaje kredyt hipoteczny.

To dla wielu osób jedyna szansa na kupno mieszkania, bez długoletniego oczekiwania na zebranie odpowiednio dużej sumy pieniędzy.

Kupno mieszkania to poważna i duża inwestycja. Trzeba dokładnie przemyśleć metraż, okolicę, rodzaj nieruchomości a także oczywiście nasze możliwości finansowe oraz wziąć pod uwagę nadchodzącą przyszłość. Czy planujemy dzieci, jeśli tak to ile. Czy chcemy dojeżdżać do pracy samochodem spod miasta czy może wolimy mieszkać w samym centrum i korzystać z komunikacji miejskiej. Jak wielkość mieszkania będzie dla nas optymalna, tak aby żyło nam się w nim i mieszkało wygodnie i żeby jednocześnie rata kredytu była przez nas możliwa do spłacenia.

To nie są proste decyzje, ale biorąc kredyt hipoteczny na kupno mieszkania trzeba je wszystkie wziąć pod uwagę.

Należy też pamiętać o tym, że mieszkanie zakupione na kredyt jest zdecydowanie trudniejsze do sprzedania a sam właściciel mieszkania i kredytobiorca ponosi wtedy jeszcze większe koszty takiej operacji. Tym bardzie jest to powód, by decyzja o kupnie mieszkania na kredyt była przemyślana.

Żeby wybrać najlepszy i skrojony do swoich potrzeb kredyt hipoteczny można skorzystać z internetowego kalkulatora kredytów bądź umówić się z doradcą kredytowym. Usługę skorzystania z pomocy doradcy kredytowego ma w swojej ofercie wiele firm doradczych i instytucji finansowych. Doradcy finansowi są dostępni w wielu miastach i lokalizacjach także u pośredników finansowych. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową “doradca kredytowy” i nazwę miasta, które nas interesuje i pojawi nam się lista doradców, specjalistów i ekspertów kredytowych.

Na spotkanie z doradcą kredytowym można umówić się bez wychodzenia z domu. Na większości stron doradców i agentów finansowych znajduje się gotowy do wypełnienia formularz, dzięki któremu możemy umówić się na spotkanie w oddziale w dogodnym dla nas czasie i miejscu. W formularzu należy wpisać też temat spotkania, datę, porę dnia i najwygodniejszy dla nas oddział placówki.

Po skontaktowaniu się z doradcą, który w czasie rozmowy zapozna się z naszą sytuacją finansową, doradca będzie mógł przedstawić nam listę ofert kredytowych najlepiej dopasowanych do naszych potrzeb. Po spokojnym przeanalizowaniu różnych propozycji i wybraniu tej, która najbardziej nam odpowiada doradca finansowy pomoże nam skompletować i uzupełnić niezbędne formularze, wnioski i dokumenty. W większości instytucji finansowych klienci otrzymują również pełne wsparcie na etapie składania wniosku w konkretnym banku oraz w czasie rozpatrywania wniosku przez bank i w okresie oczekiwania na decyzję.

Często eksperci kredytowi mają dużą wiedzę i doświadczenie. Znają oferty wielu banków, co pomaga nam zaoszczędzić czas potrzebny do znalezienia odpowiedniej oferty na kredyt hipoteczny.