Wybranie odpowiedniej podłogi jest nad wyraz istotny. Powinniśmy zwrócić uwagę zarówno na prezentowanie się jak i trwałość surowców wykorzystanych do produkcji, gdyż ma ona nam posłużyć na wiele lat. Jeszcze dekadę temu w mieszkaniach dominowały przede wszystkim dywany. Aktualnie odchodzi się od tego trendu, jest to przyczyna, dla której większą uwagę przywiązuje się do doskonale dobranego typu podłogi, która jest o wiele mocniej rzucająca się w oczy. Nie bez znaczenia jest również cena. Podłoga powinna bez zarzutu się prezentować, ale także być niesamowicie funkcjonalna.

W gospodarstwach domowych, w których przebywają małe dzieci sprawdzi się podłoga żywiczna, która jest niezwykle odporna. Nie jest przy tym śliska, co zapobiega urazom z powodu poślizgnięcia. Małe dzieci bardzo często brudzą podłogę, z tego powodu ważne jest ażeby na jej powierzchni nie powstawały za szybko plamy czy też zacieki. Nawet w przypadku wylania zabarwionego soczku nie pozostaną plamy, których nie będzie można zmyć. Dla osób, które doceniają elegancję oraz luksus doskonałym rozwiązaniem będzie gres szkliwiony. Może posiadać wysoki połysk, jak również być wykończony na mat. Doskonale komponuje się z meblami które są nabłyszczone a także wzmacnia współczesny wygląd pomieszczenia.Wspaniale nadaje się do ogrzewania podłogowego. Nawet w przypadku częstego ogrzewania płytki się nie niszczą a także nie ulegają rozwarstwieniu. Poza tymi zaletami są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i nawet jeśli ciężki przedmiot na nie spadnie, powstają wyłącznie mikrouszkodzenia, którenie są widoczne gołym okiem. Gres daje zarazem ogromne możliwości dotyczące aranżacji wnętrza. Dostępny jest w dużej ilości rodzajach oraz kolorach, dzięki czemu możemy ułożyć sobie wyjątkowe mozaiki z kilku kolorów gresu. Jednak jego dużą wadą jest przymus zrobienia specjalnych przerw montażowych, w przypadku dużych pomieszczeń.

Zanim położymy upatrzoną przez nas podłogę, musimy zadbać o wyrównaną posadzkę. Dostępnych jest wiele patentów, które sprawią, że będzie ona również doskonale się prezentować. Posadzka może być ostatnią warstwą na którą będzie montowana kupiona przez nas podłoga. Wtedy powinniśmy skorzystać z pomocy fachowców, którzy samodzielnie dokonają jej wylewki oraz złapania poziomu. Istnieje także możliwość wybrania posadzki która sama dokonuje wypoziomowania. Jednak wiąże się to ze znacznie większymi kosztami. We współczesnych czasach coraz więcej osób wybiera posadzki, które posiadają charakter ozdobny. Tutaj zauważyć można całe mnóstwo możliwości. Ciekawym rozwiązaniem stosowanym coraz bardziej powszechnie, są posadzki bezspoinowe, które wykonane są z zaprawy cementowej. Tworzą one podłogi, które świetnie pasują do modnego od pewnego czasu industrialnego stylu. Niezwykle zalecane są również posadzki mozaikowe, które zostały kunsztownie stworzone i ich bazą są drobne elementy z kamieni. Te elementy, są one na ogół wielobarwne oraz tworzą coś na kształt mozaiki. Sprawdzą się dla osób które preferują specyficzne rozwiązania oraz oryginalność. Do hal czy też magazynów doskonale sprawdzają się przemysłowe, które są niezwykle wytrzymałe. Taka posadzka musi przetrwać mnóstwo obciążeń. Jest ona odporna na ścieranie mechaniczne. Może być wykonana zarówno w wersji gładkiej jak i antypoślizgowej, co zapewnia swoiste bezpieczeństwo. Tego rodzaju posadzka wykonana jest na ogół z betonu bądź żelbetonu, który zapewnia jej trwałość oraz odporność na wiele wiele lat. Idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach narażonych między innymi na wilgoć.