Wiele osób zastanawia się nad kupnem własnego lokum. Wynajmowanie mieszkania na dłuższą metę wydaje się bowiem mniej opłacalne niż zaciągnięcie kredytu. W ostatnich latach ludzie migrują do dużych miast, które dają większe możliwości edukacyjne i zawodowe. Właśnie tam powstają duże osiedla na obrzeżach miast, oferujące mieszkanie nowe, które przyszli właściciele będą mogli samodzielnie urządzić. W Polsce największa liczba mieszkań to lokale dwu i trzy pokojowe, które z powodzeniem wystarczają małej rodzinie. Jakie kryteria należy spełniać, aby otrzymać kredyt na mieszkanie?

Przede wszystkim należy posiadać stabilną sytuację finansową. Udając się do banku w celu sprawdzenia zdolności kredytowej, bardzo istotną informacją będzie fakt, czy posiadamy stałą umowę o pracę, a także jak wysokie dochody były osiągane w ciągu ostatnich miesięcy. Kredyt samodzielnie czy w dwójkę? Pary planujące zakup mieszkania biorą pod uwagę dwa warianty- zakup mieszkania przez jedną osobę bądź wspólny kredyt. W momencie, kiedy dwie osoby posiadają stabilne zatrudnienie i atrakcyjne zarobki, uzyskanie kredytu z pewnością będzie łatwiejsze. Trzeba jednak liczyć się z tym, że niezbędne będzie zgromadzenie środków na wkład własny, który wynosi zazwyczaj około dziesięciu procent. W ostatnim czasie największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania z rynku pierwotnego, w stanie deweloperskim. Wszyscy bowiem posiadają swoje upodobania w kwestii zaprojektowanie i aranżacji wnętrz. Mieszkania z rynku wtórnego najczęściej nadają się do kapitalnego remontu, co w konsekwencji będzie jeszcze większym wydatkiem niż kupno nieruchomości z rynku pierwotnego.

Najprzyjemniejszym czasem dla nowych właścicieli jest wyposażenie domu. Każdy pragnie, aby wnętrze było eleganckie, przestronne i przytulne. Należy dokładnie zaplanować przeznaczenie każdego z pomieszczeń, a także zdecydować, jakie kolory i wzory będą w nich dominowały. Niezwykle popularne w ostatnim czasie jest urządzanie mieszkania w odcieniach bieli i szarości. To oznacza nowoczesności i schludności wnętrza. Chcąc dopasować wnętrze odpowiednio do swoich potrzeb, ludzie często decydują się także na zamówienie mebli na wymiar- dotyczy to przede wszystkim mebli i szafek kuchennych, a także szaf, które posłużą nam za garderobę. Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu, który bez wątpienia jest sporym zobowiązaniem, ludzie zastanawiają się nad przewagą tego rozwiązania w stosunku do wynajmowanego lokum. Przede wszystkim własne mieszkanie daje poczucie większej swobody i pewność, że możemy zamieszkać we wnętrzu, które faktycznie nam się podoba i jest zgodne z naszymi gustami.

Inwestycja w nieruchomości jest ponadto jedna z najbardziej opłacalnych – mamy pewność, że na przestrzeni lat niewiele na niej stracimy, ponieważ na mieszkania, przede wszystkim w dużych miastach jest nieustannie bardzo duży. Właściciele mieszkań, mimo konieczności spłacania kredytu, bardzo chwalą sobie tę ważną życiową decyzję. Samodzielne urządzanie mieszkania według własnych upodobań i życie w przytulnym wnętrzu to przecież czysta przyjemność.