Wznoszenie domu, to skomplikowane logistycznie przedsięwzięcie. Tym samym należy znaleźć porządną firmę, zajmującą się stawianiem domków od początku. Najlepiej by zajmowała się wszystkimi pracami od momentu kopania dziury w ziemi, poprzez wybudowanie budynku w stanie surowym, aż po zaaranżowanie jego wnętrz. Pozwoli to w realny sposób zredukować koszty, które przecież nie należą do nazbyt małych.
Każda firma budowlana przeprowadza po pierwsze kosztorys. Od niego wszystko się zapoczątkowuje. Jest on aczkolwiek przybliżony, bo choć ekipa stara się dotrzymać umowy z klientem, to jednak zawsze mogą pojawić się w pełni nieoczekiwane kwestie, które wywołają powiększenie pierwotnej ceny. Czynnikiem, który ma fundamentalny wpływ na cenę, jest technologia budowlana. Istotnie tańsze od sztampowych murowanych budynków i cieszące się sporą popularnością są tzw. domy kanadyjskie. W tej technologii na płycie fundamentowej, stawiany jest szkielet domu, który zrobiony jest z drewna. Zasadniczy jest każdy odstęp drewnianych słupków, które scalane są za pomocą dwóch oczepów, jakie łączą także całe ściany. Płyty OSB służą tu obiciu całego domu. Konstrukcja pozostaje ocieplona, przeważnie wełną mineralną. W następnej kolejności od strony wewnętrznej układane są płyty kartonowo- gipsowe, a od zewnątrz np. układa się dodatkową powłokę ocieplenia i kładzie się tynk dekoracyjny.
Wiele osób decyduje się na domy kanadyjskie ze względów ekonomicznych. Konstrukcja domów w tej technologii generalnie jest kilkakrotnie tańsza od tej tradycyjnej murarsko-tynkarskiej. Najczęstszym zarzutem stawianym takim budynkom, jest ich niestabilność. Wiąże się to z ignorancją bądź złymi doświadczeniami z kiepskimi fachowcami. Przy stawianiu budynku tego typu, z pewnością nie można szczędzić na materiale. Jedynie najlepszej jakości drzewo zapewni, że dom będzie posiadał solidną strukturę. Niezmiernie istotna jest również odpowiednia izolacja ścian na zewnątrz budynku, aby nie nagrzewał się w lecie, a w zimie szybko nie tracił ciepła.
Najoczywistszą zaletą tej technologii jest szybkość budowy. Nawet w trzy miesiące może powstać dom pod klucz. Jeżeli zatem dysponuje się ograniczonym budżetem i chce się postawić własny dom, będzie to właściwy wybór.
Konstrukcja budynków murowanych jest cały czas najpopularniejsza w naszym kraju. Najczęstszy dylemat stanowi jednakże nagrzewanie domu wielorodzinnego, które produkuje niemałe koszta. Niemało osób postanawia się skusić na systemy solarne, które łączy się z tradycyjnym nagrzewaniem. Jeżeli jakkolwiek buduje się budynek od podstaw, warto zainteresować się domami pasywnymi, które są najbardziej oszczędne w zużywaniu energii, a ich budowa wymaga monitorowania izolacji termicznej budynku na kilku jej etapach. Aby jak najbardziej zmniejszyć spożytkowanie energii w takich budynkach niedaleko kolektorów słonecznych, stosuje się pompy ciepła, dzięki którym budynek wolnostojący staje się w pełni energooszczędny i korzysta wyłącznie z odnawialnych źródeł energii.
Wybór rodzaju technologii budowlanej zależny jest od preferencji i zasobności portfela. Ze względu na rosnące ceny energii szuka się różnych możliwości w technologiach budowlanych, jakie w odpowiedni sposób wykorzystane mogą wywrzeć wpływ na jej zużycie i przyjemność rezydowania w jak najbardziej odpowiednich przesłankach.