Budowa wymarzonego domu może być jednym z najbardziej ekscytujących i satysfakcjonujących projektów, jakich możesz się podjąć w swoim życiu. Uzyskanie możliwości zaplanowania każdego etapu tego procesu i podjęcia decyzji o projekcie budynku jest wielką odpowiedzialnością i może być przytłaczające nawet dla najbardziej doświadczonych majsterkowiczów – w końcu budownictwo to nie lada gratka. Uwzględnienie wielkości takiego projektu przed jego rozpoczęciem może jednak pomóc w szybszym i sprawniejszym przebiegu całego procesu. Znajdź więc odpowiednią lokalizację, zaprojektuj swój dom, zdobądź właściwe pozwolenia i buduj!

Naturalnie, najpierw musisz wybrać pożądane miejsce dla swojego wyśnionego domu, albowiem istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy szukaniu odpowiedniej lokalizacji do budowy domu. Pamiętaj przede wszystkim o klimacie i zwróć szczególną uwagę na ekstremalne warunki pogodowe i klimatyczne w miejscu, w którym pragniesz postawić swoje cztery kąty. Stabilność podłoża jest również niezwykle ważna. Budowanie na glebie błotnej lub innej niestabilnej ziemi raczej nigdy nie jest dobrym pomysłem, chyba, że zostaną wcześniej położone specjalne fundamenty lub pale. Sprawdź też, jak jest z dostępnością mediów. Jeśli zamierzasz korzystać z energii elektrycznej, wody, telefonu i innych udogodnień, upewnij się, że odpowiedni dostawcy tych usług oferują je w miejscu, w którym chcesz rozpocząć budowę. Jeśli natomiast planujesz wychowywać tu dzieci lub dopiero je mieć, upewnij się, że dostępne są w pobliżu dobre szpitale i szkoły. Jeśli nie, zorientuj się, jaką odległość będziesz musiał pokonać, aby zdobyć podstawowe towary ze sklepu i czy pomoc medyczna jest w ogóle w pobliżu.

W końcu – zaprojektuj dom swoich marzeń lub skonsultuj się w tej kwestii z wybranym architektem. Architekci i inżynierowie mają specjalne przeszkolenie i wieloletnie doświadczenie w projektowaniu, są niezbędni do spełnienia większości wymagań kodeksu budowlanego i przepisów dotyczących zagospodarowania przestrzennego. Niezależnie od tego, czy zlecisz komuś projekt, czy zdecydujesz się na zaprojektowanie domu sam, budynek ten zostanie zbudowany dla Ciebie, więc tak, czy inaczej, powinieneś być ściśle zaangażowany w proces projektowania.

Zanim zatrudnisz architekta lub skonsultujesz się z nim, dowiedz się, jakie dodatkowe usługi dana firma może Ci zapewnić. Niektóre firmy architektoniczne pomagają zatrudnić kontrahentów, których znają i którym ufają, a także konsultować i sprawdzać pracę wykonawcy w miarę jej postępów, dokonując niezbędnych zmian i uzupełnień. To może być znacząca pomoc przy takim projekcie, jeśli sam nie znasz się na tym zbyt dobrze. Jeśli nie jesteś doświadczonym architektem, bardzo trudno będzie stworzyć niezbędne do skalowania rysunki produkcyjne i specyfikacje techniczne, niezbędne do zatwierdzenia przez stosowne urzędy. Aby zaoszczędzić czas, energię i pieniądze, porozmawiaj z profesjonalistą i współpracuj z nim w celu zaprojektowania domu.