Cena mieszkań i domów w Polsce kształtuje się różnie. Gdyż zależna jest od atrakcyjności położenia, standardu i wielkości miasta. Mieszkania w dużych miastach takich, jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Lublin, Poznań należą do najwyższych. Na cenę wpływa to, że duże miasto jest bardziej obiecujące pod względem zdobycia dobrze płatnej pracy. Umożliwia też nieograniczony dostęp do dóbr kultury i zapewnia młodemu pokoleniu dostęp do najlepszych uczelni w kraju. Dlatego mieszkania znajdujące się w dużych miastach od zawsze są w cenie.

Nieruchomości znajdujące się poza miastem są tańsze pod warunkiem, że znajdują się na terenie niezbyt atrakcyjnym turystycznie i daleko od dużych miast. Gdyż w pobliżu wielkich aglomeracji miejskich nieruchomości także są drogie. Drogie są posesje, jak i działki pod budowę domu. Bardzo drogie są również wszystkie nieruchomości znajdujące się blisko morza, gór, czy pięknych i atrakcyjnych miejsc na odpoczynek, jak na przykład Bory Tucholskie, Mazury, czy piękne Roztocze. Zakup nieruchomości, to jeszcze nie koniec kosztów. Gdyż trzeba ponieść jeszcze wydatki związane z remontem domu. Dość drogie będzie również wyposażenie domu. Remont podupadłego domu niejednokrotnie może kosztować tyle, ile kosztuje pobudowanie nowego domu.

Dlatego też przed zakupem nieruchomości trzeba koniecznie rozważyć wszystkie za i przeciw. Gdyż może się okazać, że łatwiejsze i nie droższe będzie pobudowanie nowej nieruchomości, niż wyremontowanie już istniejącej. I jakby nie patrzeć nadal starej nieruchomości. W takiej sytuacji bezapelacyjnie lepiej jest pobudować nowy dom, na który mamy wpływ począwszy od projektu. Sami decydujemy jaka będzie powierzchnia domu ? I jaki będzie rozkład pomieszczeń ? Oraz to, jakie to będą pomieszczenia ? Natomiast nabywając stary dom do remontu jesteśmy ograniczeni i nie możemy sami decydować, o wyżej wspomnianych działaniach i ustawieniach. Możemy ewentualnie coś niewielkiego przestawić i zmienić, ale nie będzie to gruntowny remont połączony z wyburzaniem ścian. I nie będzie to miejsce do życia takie, jakie sobie wymarzyliśmy.

Chyba że w stu procentach odpowiada nam taki układ pomieszczeń, to wówczas nieruchomość będzie również wymarzonym miejscem. Natomiast na wyposażenie domu nie wpływa nowy stan budynku, ani stary stan mieszkania. Wszystko zależy od nas samych. Od naszych upodobań, pomysłów i inwencji twórczej. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy swój dom urządzili tak, jak chcemy. Może tylko pieniądze staną na przeszkodzie, gdyż nie każdy je ma w wystarczającej ilości, aby urządzić dom według własnych marzeń. Zwłaszcza, gdy marzy się aranżacja klasyczna. I meble, które zwane są antykami. Takie meble są dość kosztowne. Ale zawsze można poszukać okazji. Czasem zdarzają się wspaniałe okazje i za niewielkie pieniądze można kupić antyczny mebel. Nie od razu też musowo meblować cały dom. Meblowanie można rozłożyć w czasie. Przy aranżacji nowoczesnej meble również nie są tanie. Wszystko zależy od materiału z jakiego są wykonane i od firmy, która je wyprodukowała.