Wiele osób, podejmując decyzję o zakupie własnego lokum, zastanawiają się czy wybrać mieszkanie czy dom. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Są osoby, które nie mogą sobą wyobrazić, że będą mieszkać w domu, gdyż są przyzwyczajone do mieszkania. Z kolei inne osoby marzą o własnym domku z ogródkiem i nie chcą nawet słyszeć o mieszkaniu w bloku lun nawet w apartamentowcu. Jeżeli decyzja jest podjęta na korzyść domu jednorodzinnego lub bliźniaka, przede wszystkim trzeba zastanowić się czy dom będzie kupowany lub budowany za własne środki lub zostanie wykorzystany kredyt hipoteczny. Jeżeli wybór padł na kredyt hipoteczny, które banki chętni udzielają na domy, trzeba dobrze przygotować się do tego.

Przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny należy zbadać zdolność kredytową. W tym celu, opiekun klienta w banku dokonuje symulacji kredytowej i sprawdza czy dana osoba ma szansę na przyznanie kredytu hipotecznego czy nie. Ubiegając się o kredyt hipoteczny można także dostać promesę udzielenia kredytu, gdy już zapadnie decyzja o wyborze określonego domu. Następnie trzeba zastanowić się, czy szuka się domu gotowego, z tak zwanego rynku wtórnego, czy jednak wybór padł na domy budowane od podstaw.

Większość osób decyduje się na budowę domu lub bliźniaka od podstaw. Po wyborze działki i doprowadzeniu wszystkich mediów, przychodzi kolei na projekty domów. Jest to bardzo odpowiedzialny etap każdej budowy. Od wyboru projektu domu zależy w jakim domu będzie się mieszkało przez najbliższe lata, a może nawet przez najbliższe kilkadziesiąt lat. Domy często są przekazywane z pokolenia na pokolenia. Projekty domów można zamówić w biurach architektów bądź u architekta, pracującego indywidualnie. Można też projekty domów znaleźć w czasopismach fachowych z dziedziny budownictwa i z takim projektem zgłosić się do wykonawcy, firmy budowlanej. Często firmy budowlane współpracują z architektami i mają już gotowe projekty domów, które proponują klientom. Domy mogą być piętrowe oraz parterowe, zależy to od indywidualnych potrzeb przyszłego lokatora. Teraz kolej na kredyt hipoteczny.

Zostanie on udzielony, po uprzednim wystawieniu promesy, po złożeniu wszystkich dokumentów wymaganych przez bank. Procedura będzie różna w różnych bankach, więc nie ma jednej sprawdzonej reguły na kolejność działań. Pamiętać jednak trzeba, że kredyt hipoteczny bierze się na wiele lat i wybór banka jest bardzo odpowiedzialną decyzją, skutki której będą odczuwalne przez wiele lat. Kiedy kredyt hipoteczny zostanie uruchomiony, działka zakupiona, projekty domów wybrane należy wystąpić o pozwolenie na budowę. Można skorzystać z pomocy prawnika podczas tego procesu, a można dokonywać tego samodzielnie. Wszystko zależy od zasobności portfela oraz czasu, którym się dysponuje. Pamiętać jednak należy że domy, a w szczególności ich budowa, wymaga poświęcenia czasu wolnego. Jest to zajęcie bardzo pracochłonne, nawet jeżeli będzie zatrudniona profesjonalna ekipa budowlana oraz szereg fachowców od różnych zadań.