Dom jest miejscem najbardziej intymnym, gdyż cztery ściany chronią nas przed otoczeniem i czasem wiele skrywają. W swoich czterech ścianach możemy czuć się bezpiecznie, swojsko, wygodnie i miło. Nasz dom może być domem otwartym, jeżeli tylko tego sobie życzymy i lubimy taki styl życia. Lecz może być także miejscem tylko dla nas, do którego rzadko zapraszamy innych ludzi. Może być naszą intymną przystanią, naszym osobistym azylem, miejscem pobytu tylko dla nas i domowników. Różne są wśród ludzi charaktery i gusta. Dlatego też różnie wygląda nasz tryb życia i nasz dom. Najważniejsze, aby aranżacje w domu odpowiadały domownikom. Podobnie, jak zaaranżowany ogród. Nie ma w tym nic dziwnego, wszak to my domownicy spędzamy w naszym domu najwięcej czasu. i dom jest naszym podstawowym miejscem na ziemi, a to daje nam prawo do zaaranżowania go tak, jak nam się podoba. Bez zwracania uwagi na to, co ludzie powiedzą. Warto pamiętać, że to nasza osobista przestrzeń i my o niej decydujemy. Dlatego nigdy nie kierujmy się zdaniem innych. Podobnie ma się sprawa dotycząca ogrodu, który będzie znajdował się wokół naszego domu.

Ogród jest dla domowników miejscem odpoczynku. W ogrodzie podczas letnich miesięcy możemy przyjmować gości. W ogrodzie mogą bawić się nasze dzieci, jak i hasać nasze zwierzęta. Aranżacja ogrodu będzie zależała od kilku rzeczy. A mianowicie od tego, co chcielibyśmy, aby znalazło się w naszym ogródku ? Jak również od tego ile miejsca przeznaczone jest na ogród ? I oczywiście od tego, z ilu osób składa się nasza rodzina ? I czy jesteśmy miłośnikami zwierząt ? Ponieważ inna aranżacja ogrodu będzie w przypadku dwóch dorosłych i bezdzietnych osób, które nie przepadają za zwierzętami. A zupełnie inna w przypadku rodziny z kilkoma małymi pociechami. A jeszcze inna w przypadku rodziny uwielbiającej zwierzęta i posiadającej na przykład kilka psów. Aranżacje ogrodu ze zwierzętami będą pełne krzewów. Znajdą się w ogródku również drzewa. Lecz kwiaty wyłącznie w donicach lub odgrodzone wysokim płotkiem. Natomiast dom, w którym jest gromadka dzieci podobnie jak ogród będzie tak zaaranżowany, aby wesoła gromadka mogła jak najwygodniej i najlepiej spędzać tam czas. Dla dzieci ważny jest ruch i zabawa na świeżym powietrzu. I dlatego ogródek rodziny z dziećmi wyposażony jest zazwyczaj w plac zabaw. W miejscu przeznaczonym dla dzieci znajdzie się piaskownica, znajdą się huśtawki, zjeżdżalnia, mały drewniany domek do zabawy, a nawet nieskomplikowany tor przeszkód dla większych dzieci. Aby rodzice mogli wszystko zorganizować, to na początku muszą zbudować na działce dom.

Aby rozpocząć budowę domu potrzebne są projekty budowlane i szereg innych dokumentów. Bez tego nie będzie urzędowej zgody na budowę. A brak zgody wyklucza budowę domu. Prawo budowlane posiada wiele zasad, które trzeba spełnić na samym początku, aby potem oddać się tylko budowie domu. Samowola budowlana grozi zakazem dalszej budowy, rozbiórką budowli i karą pieniężną za samowolę. Jednak nikt sam nie zmaga się z tymi przeciwnościami. Od tego są projektanci wykonujący projekt budynku, projektanci wnętrz i projektanci ogrodów.