Ludzie marzą o różnych rzeczach. Jedni chcą być bogaci, inni chcą się spełniać zawodowo, jeszcze inni chcą założyć dużą rodzinę. Jednak można zauważyć, że bardzo dużo ludzi marzy o własnych czterech kątach. Własny dom nie dla każdego jest osiągalny pod względem finansowym, ponadto nie każdy chce mieszkać w dużym domu. Wiele ludzi o wiele bardziej ceni sobie mieszkanie w bloku. Poza tym zakup mieszkania jest raczej łatwiejszy niż zakup domu i na pewno mniej kosztowny.

Jak sfinansować zakup nieruchomości?

Są tacy, których stać na zakup mieszkania na rynku pierwotnym, ale zdecydowana większość kupuje mieszkania na rynku wtórnym. Są i tacy, których nie stać na to, by wyłożyć z 'kieszeni’ pieniądze na zakup mieszkania. Ale z pomocą w takich sytuacjach, przychodzi kredyt bankowy. Do wyboru są dwie możliwości, kredyt mieszkaniowy albo kredyt hipoteczny.

Kredyt mieszkaniowy bierze się na określoną kwotę. Powinna ona w pełni sfinansować zakup mieszkania, ale może w tej kwocie być też suma potrzebna na wykonanie remontu, jeśli jest on konieczny. Jeśli zaś chodzi o kredyt hipoteczny, to posiada on zabezpieczenie w formie hipoteki. Oznacza to, że bank zabezpiecza się na możliwość niespłacania rat kredytowych przez klienta. W takim wypadku jako, że jest on współwłaścicielem nieruchomości, może on ją zająć i sprzedać z korzyścią dla siebie.

Bardzo dużo osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, bo w ten sposób bez żadnych problemów mogą zyskać wymarzone mieszkanie. Co prawda później przez kilkanaście a nawet przez kilkadziesiąt lat, będą musieć spłacać te raty, ale na pewno warto, jeśli w zamian ma się swoje wymarzone cztery kąty.

Aby uzyskać kredyt pod hipotekę mieszkania, trzeba spełnić kilka wymogów. Przede wszystkim trzeba mieć dobrą historię kredytową, czyli wszelkie zaległe należności finansowe muszą być spłacone w terminie. Ponadto jest sprawdzana zdolność kredytowa. Pod uwagę bierze się trzy ostatnie miesiące i sprawdza się wpływy na konto. Jeśli są one dostateczne na to, by być w stanie spłacać raty kredytu, wtedy nie ma żadnych problemów z uzyskaniem kredytu hipotecznego. Poza tym sprawdzane jest także zatrudnienie, czy jest umowa u pracę na czas nieokreślony a także stan cywilny, ile osób ma się na utrzymaniu i tym podobne kwestie.

Jak więc widać jest dosyć dużo formalności, które trzeba spełnić. Oczywiście by uzyskać kredyt hipoteczny, należy przedstawić dane nieruchomości, którą chce się kupić, jej wartość, lokalizacje itp. Kredyt tego typu jest udzielany tylko i wyłącznie na zakup określonej wcześniej nieruchomości. Raty kredytowe mogą być rozłożone na kilkanaście lat, a nawet na kilkadziesiąt lat. Im krótszy okres czasu spłacania kredytu, tym wyższe miesięczne raty. Warto też zwrócić uwagę na warunki umowy kredytowej, sprawdzić oprocentowanie kredytu, wysokość miesięcznej raty, RRSO, prowizje bankowe, czy konieczny jest wkład własny. To wszystko są bardzo ważne kwestie, z którymi należy się zapoznać, przed podpisaniem umowy kredytowej.