Bramy do zakładów powinny charakteryzować się w pierwszej kolejności wytrzymałością i wieloma funkcjami. Wybierając bramy do warsztatu samochodowego trzeba mieć na względzie to w jaki sposób się otwierają. Najlepiej funkcjonalne będą bramy automatyczne otwierające się do góry. Zapewni to więcej miejsca w warsztacie. Bramy segmentowe to jedne z częściej wybieranych. Zbudowane są z profili stalowych ocynkowanych ogniowo, co zapewnia ich trwałość i niezawodność. Dają spore możliwości do aranżacji z tego względu iż można je zakupić w rozmaitych kolorach i dostosować do elewacji. Bramy segmentowe mogą istnieć również w wersji panoramicznej, co da lepsze światło wewnątrz budynku. Niesamowitym rozwiązaniem dla warsztatu samochodowego będzie z pewnością połączenie profili wykonanych z aluminium z przeszklonymi materiałem plexi szybami. Wszelkie części składowe bramy wykorzystywane w przemyśle powinny działać bez zarzutu, dlatego zarówno prowadnice, jak i okucia, czy zawiasy wytworzone są ze stali nierdzewnej.
Kluczowym elementem są zabezpieczenia. W bramach automatycznych stosowane są rygle, które sprzężone są z mechanizmem, jednak mogą funkcjonować także bez zasilania. Podstawą jest również odpowiedni zamek. Ponieważ każda brama musi być w niego zaopatrzona. W przypadku zacięcia się otwierania bramy automatycznej, szczególnie w przypadku kierowania warsztatem samochodowym trzeba mieć do niej ciągły dostęp. Bardzo często zamki zabezpiecza się także kodem
.
Poza aspektami ochrony przed włamaniem ważne jest również zachowanie BHP. Dlatego bramy do warsztatu dla samochodów powinny być wyposażone w system zabezpieczający przed niekontrolowanym opadnięciem. Dodatkowo dla bezpieczeństwa stosowane są panele przeciwzgnieceniowe.

W przypadku awarii automatycznego systemu trzeba mieć ciągły dostęp do usług serwisowych. Serwisy cieszące się renomą wśród klientów posiadają zespół pracowników, którzy zajmują się naprawianiem bram automatycznych. Ekspresowe zlikwidowanie usterki jest priorytetem, zwłaszcza w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Z tego powodu zanim zakupi się bramę automatyczną należy zorientować się jakie są warunki serwisowania i długość gwarancji oferowanej przez producenta
.
Bramy segmentowe, rolowane, czy uchylne wykonywane są na wymiar. Dzięki temu brama jest dopasowana idealnie. Panele z jakich zbudowana jest brama mogą być również lakierowane, czy też powlekane PCV. Najlepsze bramy produkowane są według restrykcyjnych wymagań jakościowych, odporności na wiatr, przepuszczania wody, czy też przepuszczalność powietrza, które zapewniają bezpieczeństwo użytkowania oraz trwałość na długie lata.
W warsztacie samochodowym musi być zagwarantowana właściwa temperatura, z tego względu istotne jest zastosowanie odpowiedniego uszczelnienia bramy. Najbardziej skuteczna i zapobiegająca powstawaniu szczelin jest pianka poliuretanowa i to ją bardzo często się wykorzystuje. Zapewnia to że praca mechanika będzie komfortowa, a także istotne jest z punktu widzenia napraw, zwłaszcza w zimie. Wymiana akumulatora powinna odbywać się w końcu w odpowiednich warunkach. Odpowiedniej jakości brama usprawni pracę warsztatu samochodowego i zwiększy mobilność. Warto dobrze zapoznać się ze wszystkimi rozwiązaniami dostępnymi na rynku, tak by wybrać najbardziej odpowiedni produkt, który będzie służył wiele lat.