Jednym z najbardziej ważnych rzeczy każdego budynku są okna. Gwarantują izolację termiczną, ograniczają tworzenie się pleśni a także chorób grzybowych. Niezwykle często przy ich wyborze kierujemy się głównie ceną oraz ich wyglądem zewnętrznym. To smutne, ale takie podejście skutkuje wysokimi rachunkami za ogrzewanie oraz tworzeniem się ogromem nieszczelności. Wybierając się do sklepu z oknami, jesteśmy tez nieprzygotowani i nie mamy w zanadrzu podstawowej biegłości w tym temacie, co niezwykle często wykorzystują sprzedawcy, którzy polecają nam nie za bardzo rekomendowany model z krótszą gwarancją przez co już po kilku latach będziemy zmuszeni kupić nowe okna. Warto też mieć świadomość, że nieszczelności nie są przyczyną wyłącznie większych środków finansowych, które musimy przeznaczać na ogrzewanie. Trzeba stwierdzić, że przyczyniają się również do wylęgania się chorób oraz częstych przeziębień, szczególnie u naszych pociech. Słusznym byłoby więc zdecydować się na energooszczędne okna, które także wymagane są w przypadku powstawanie domów energooszczędnych czy też pasywnych. Wspaniała jakość procesu tworzenia oraz trwałe materiały użyte do produkcji sprawiają, że okna powinny nam służyć przez bardzo długi czas a także w istocie zminimalizują kwoty wydawane na ogrzewanie.
Okna energooszczędne powinny być wykonane z wspaniałej jakości szkła, które cechuje niespotykana kiedyś wytrzymałość. Można również podjąć decyzję, by zakupić potrójne szyby a także ramkę dystansową, która wyprodukowana została ze stali szlachetnej. Nie może być ona zrobiona z aluminium, ponieważ jest to materiał nietrwały. Najważniejszy jest współczynnik Uw, który opisuje ilość ciepła jaka przedostaje się z budynku przez szyby i ramy. Im niższy parametr tym lepsze, gwarantujące większą izolację termiczną okna. Analogicznie, w ten sam sposób istotna jest stolarka okienna, której współczynnik Uw powinien być jak najbardziej niewysoki. Koniecznym jest, żeby również wziąć pod rozwagę współczynnik Uf, który określa przenikalność przez ramkę dystansową. Decydując się na zakupienie okien powinniśmy również zapytać sprzedawcę o certyfikat, który ma potwierdzać izolację termiczną. Niemniej jednak w pełni rzetelny jest wyłącznie taki, który wydany został przez znany instytut badawczy.
Na rynku istnieje szeroki wachlarz okien, które tytułowane są energooszczędnymi. Jedne egzemplarze są tańsze, inne modele droższe. Dobrze jest mieć na uwadze, iż cena takich okien nie może być niska, ponieważ z reguły tańsze okna są najzwyczajniej w świecie chińskimi zamiennikami o słabszych czy też niesprawdzonych parametrach. Jedynie renomowany producent potrafi nam zagwarantować doskonałe produkty, czego potwierdzeniem powinna być wieloletnia gwarancja producenta. Powinna ona obowiązywać przynajmniej dziesięć lat. Najlepsza jakość a także produkty, które spełniają wymagane normy są gwarancją oszczędności. Kolejną zaletą tego typu okien poza izolacją termiczną jest izolacja akustyczna. Dzięki zastosowaniu potrójnych szyb, zapewnia się nadprogramowe wytłumienie dźwięków z zewnątrz, które w sytuacji ciągłego narażenia na nie w życiu codziennym, jest zbawienne dla naszego organizmu. Dzięki temu chociażby we własnym domu nie będziemy narażeni na uciążliwy i niepotrzebny hałas. Nawet w przypadku kiedy mieszkamy blisko szkoły, przedszkola, czy także lotniska możemy odczuć mniejszy dyskomfort korzystając z okien o zwiększonej izolacji akustycznej. Energooszczędne okna to właściwy wybór dla świadomego konsumenta, który w codziennym życiu docenia jakość.