Decydując się na podłogę do swojego mieszkania należy rozważyć wiele czynników. Podłoga jest jednym z najważniejszych składników wykończenia wnętrza. Powinna ona świetnie się prezentować, izolować i jeszcze pasować do wybranego przez nas wyglądu wnętrza. Nie można dodatkowo zapomnieć o jej użyteczności. Warto zdecydować się na taką która będzie spełniała nasze oczekiwania pod każdym względem.
Jeszcze do niedawna najbardziej popularne były panele podłogowe. Mimo, że bardzo ładnie się prezentują mają małą wytrzymałość i mogą łatwo ulec zniszczeniu. Panele odklejają się pod wpływem wilgoci, zbyt szybko się rozwarstwiają. Mimo wszystko szybko się zarysowują, np. w sytuacji gdy trzymamy w domu zwierzęta albo krzesła krzesła bez ochraniaczy. Mimo to, że wykonawcy próbują produkować coraz trwalsze produkty, które ponadto są laminowane i nabłyszczane, coraz więcej ludzi rezygnuje z paneli na rzecz płytek podłogowych. Spory wybór form i wielkości powoduje, że bardzo łatwo je dopasować do dowolnego stylu wnętrzarskiego. To także perfekcyjna opcja dla osób , które dużo pracują, gdyż nie muszą oni tracić dużo czasu na częste zmywanie podłóg. Sprawdzą się również u tych, którzy przemieszczają się po mieszkaniu w butach eleganckich. Trwałość i niezawodność takiego surowca, powoduje, iż wciąż mają coraz więcej swoich zwolenników. Do mieszkań w typie nowoczesnym a także stylizowanym świetny będzie gres podłogowy. Duże płytki o kształcie czworoboku oraz błyszcząca powierzchnia idealnie współgrają z nowoczesnymi liniami mebli, odbijają także refleksy promieni słonecznych i sprawiają, że wnętrza są jaśniejsze. Nadają pomieszczeniom prawdziwie królewskiego klimatu. Jednak nie będą dobre dla familii z dziećmi, ponieważ bardzo trudno utrzymać ich blask i idealny wygląd. Ta opcja nie jest również zalecana w przypadku niewielkich lokali mieszkaniowych, które przytłoczą. Do szerokich pokoi będę perfekcyjne. Jeśli jest dla nas ważna kwestia funkcjonalności przy ładnym wyglądzie, a poza tym zarządzamy dosyć dużym portfelem, warto wtedy wybrać podłogę żywiczną. Żywica epoksydowa nie jest podatna na zniszczenia a także nie osadza się na niej kurz, czy też brud. Wielość wzorów i barw, powoduje, iż w czasie wyboru ogranicza nas jedynie imaginacja. Interesującą nowinką są podłogi żywiczne 3D, które doskonałe będą tak samo w dużym pokoju, a także w łazience, ponieważ nie wchłaniają wilgoci.
Jeżeli jesteśmy przedsiębiorcami bądź właścicielami hal lub magazynów i zastanawiamy się nad właściwym rodzajem posadzki trzeba wybrać dla siebie posadzkę żelbetonową czy też po prostu betonową. Może być ona pokryta okładziną np. z płytek, czy też żywicą epoksydową. Wszystko to powoduje, iż posadzka przemysłowa będzie bardzo odporna na różne czynniki, nie nasiąka płynami oraz posiada dużą odporność na naprężenia. Jest także opcja zrobienia jej wersji gładkiej bądź antypoślizgowej, co dodatkowo jest gwarantem bezpieczeństwa. Tego typu wybór gwarantuje nam trwałość i niezawodność na długi czas. Jest także możliwość wykonania posadzki gipsowej, która ma niewysoką cenę, ale tu należy zaznaczyć, że nie jest trwała. W przypadku budynków do wykorzystania publicznego, warto wybrać posadzki epoksydowe, które są ozdobą samą w sobie, albo te wykonane z zaprawy. Można je przykryć wykładziną dywanową. Do wylania posadzek warto zdecydować się na specjalistów, którzy zadbają o doskonale wykonaną pracę.