Bankowość pełni niezwykle ważną rolę we współczesnym świecie. Korzystamy z jej dobrodziejstw każdego dnia, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Pomaga nam nawet w najdrobniejszych sprawach takich jak codzienne drobne zakupy, za które możemy płacić kartą. Posiadając taką kartę nie musimy przejmować się koniecznością posiadania drobnych pieniędzy ani tym, czy sprzedawca będzie miał wydać resztę. Jednak banki pomagają nam nie tylko w rzeczach przyziemnych. Pomagają nam także w spełnianiu marzeń. Takim marzeniem są dla wielu osób własne cztery kąty.

Co robić, gdy chcemy kupić mieszkanie korzystając z pomocy banku? Początek naszej drogi jest dokładnie taki sam, jak w przypadku finansowania zakupu z własnych środków. Trzeba znaleźć odpowiadającą nam ofertę. Tutaj rodzi się wiele pytań, na które musimy szybko znaleźć odpowiedź. Przede wszystkim należy rozpatrzyć wszystkie cechy pozytywne i negatywne mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym. Silną stroną mieszkań na rynku pierwotnym jest możliwość urządzenia wnętrza według swoich oczekiwań. Kupując takie mieszkanie odbieramy je w stanie deweloperskim. Musimy je wykończyć w pełni we własnym zakresie. Ograniczać będzie nas wyłącznie nasz zasób portfela i kreatywność. Jest to znakomite rozwiązanie dla osób z ponadprzeciętnym poczuciem estetyki i zmysłem kreatywnym. Musimy mieć jednocześnie na uwadze, że nieruchomości takie budowane są obecnie już głównie na obrzeżach wielkich miast. Przedmieścia wielkich aglomeracji mogą nie być dostatecznie skomunikowane z centrami miast siecią drogową i siecią komunikacji miejskiej. Trzeba pamiętać, że wybieramy lokalizację na najbliższe kilkanaście lat. W przypadku niedostatków drogowych w okolicy skazujemy się jednocześnie na bardzo długie dojazdy do pracy, szkoły czy też najbliższego centrum handlowego. W przypadku mieszkań na rynku wtórnym największym plusem jest brak wspominanych wcześniej niedogodności. Takie mieszkanie znajdziemy w znacznie bardziej dogodnej lokalizacji. Jednak minusem może być to, że w takim mieszkaniu niezbędne będzie odświeżenie lub remont a architekci nie przewidzieli windy. Lokalizacja w zatłoczonej dzielnicy może być na pierwszy rzut oka atrakcyjna. Podczas użytkowania mieszkania możemy jednak zmagać się z wszechobecnym hałasem, smogiem czy brakiem miejsc parkingowych. Wszystkie powyższe czynniki Czytelnik musi rozpatrzyć we własnym zakresie.

Mając wybraną lokalizację możemy zastanowić się nad sfinansowaniem zakupu. Jest oczywiste, że w dzisiejszych czasach zazwyczaj nie mamy środków na to, aby zakup pokryć samodzielnie. Dlatego tak bardzo popularne są kredyty mieszkaniowe. Wybierając kredyt musimy jednak mieć na uwadze jego koszty. Niska rata jest tylko na pozór bardzo atrakcyjna. Taka wysokość raty wiąże się najczęściej z bardzo długim okresem spłaty kredytu. Podliczając wszystkie raty możemy przerazić się ostateczną kwotą do spłaty. Dlatego warto skorzystać z kalkulatora i podliczyć wszystkie nasze przychody i wydatki. Otrzymamy wówczas kwotę, która będzie do naszej dyspozycji i może posłużyć do spłaty kredytu. Warto jednak część z tej kwoty przeznaczyć na przygotowanie planu awaryjnego, który nam posłuży w nieoczekiwanych okolicznościach, takich jak utrata pracy.