Buduje się coraz więcej ładnych lokali mieszkalnych. Niektóre są dofinansowywane z programów rządowych, inne są to różne inwestycje prywatnych przedsiębiorców na polu nieruchomości. Wiele ludzi a w szczególności wchodzących w dorosłość śni o własnym, nowoczesnym m4. Sfrustrowani tułaniem się po mieszkaniach wynajmowanych, pragną w końcu posiadać coś swojego` Powstające nowe osiedla w małych i dużych miastach są doskonałą opcją dla takich osób. Kupując mieszkania od dewelopera trzeba niestety pamiętać o podparciu się umową oficjalną, a przez to po ukończeniu robót deweloperskich będzie można zrealizować umowę przeniesienia własności, ponieważ jedynie umowa deweloperska nie czyni w żadnym wypadku żadnej osoby właścicielem mieszkania.

Decydując się na kupno lokali od dewelopera, przede wszystkim poza ceną, opłaca się kierować się tym gdzie się znajduje oraz metrażem mieszkania. Podstawą jest porównywanie ofert, jeżeli nie posiada się całkiem dobrego rozeznania na rynku nieruchomości można poprosić o wsparcie agenta. Przed wyborem dewelopera należy poczytać w różnych miejscach opinie o nim, to jest zasięgnąć języka. Jeżeli wywiązuje się ze swoich obowiązków jak należy mamy szansę zdecydować się na podpisanie z nim umowy. Przed podpisaniem umowy przedwstępnej możemy z deweloperem negocjować jej detale, warto w tym momencie poradzić się fachowca zajmującego się prawem budowlanym. Umowa taka musi mieć uwzględniony prospekt informacyjny. Powinny się w nim pojawić wiadomości o cenie nieruchomości i jej umiejscowienia, czasie wpłaty zadatku oraz kolejnych jego transz, czasie i warunkach przejęcia mieszkania. Dodatkowo uwzględnione powinny być wiadomości dotyczące konsekwencji przekroczenia terminów przez obie strony osób zawierających umowę. Deweloper może zatem ponosić odpowiedzialność za opóźnienia w poszczególnych pracach budowlanych, nieustaloną zmianę technologii budowlanej, czy także stwierdzone już po odbiorze wady.

Podczas odbierania lokalu mieszkalnego należy zwrócić dużą uwagę na zgodność stanu zastanego z zapisami , które są zawarte w podpisanej przez nas umowie. Jeżeli zauważymy wady w wykończeniu m. in. ścian, podłóg, czy też okien. Przed podpisaniem dokumentu odbioru musimy wyegzekwować usunięcie wszelkich niedoróbek, ponieważ podpisanie dokumentu skutkuje akceptacją jego wyglądu. Dopiero po odbiorze mieszkania można podpisać ostateczną umowę zakupu nieruchomości, którą naturalnie należy także podpisać przy obecności notariusza.

Wszystkie umowy deweloperskie należy bardzo dokładnie czytać. Od czasu do czasu w umowach pojawiają się kruczki prawne pozwalające na zmiany w technologii budowlanej planowanej inwestycji. Przy budowie kolejnych osiedli każdy przedsiębiorca chce możliwie jak najwięcej zarobić, dlatego trafia się, że stosowany jest niższej jakości materiał budowlany, czy wynajmowana tańsza, a przy tym mało wyspecjalizowana ekipa, a to skutkuje różnymi nieprawidłowościami. Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na ofertę sprawdzonego dewelopera takie przykre niespodzianki raczej nie będą mieć miejsca, gdyż zależy mu na budowaniu marki i rozwoju własnej działalności.

Przed wyborem kupna lokalu mieszkalnego na nowym osiedlu warto także zainteresować się planowanymi w tej okolicy inwestycjami. Od czasu do czasu bowiem dużo lepsza cena może być związana z różnymi niedogodnościami, które mogą powstać w wyniku planowanej w pobliżu nowej inwestycji.