Aranżacja pokoju dziennego to nie lada sztuka. Trzeba poświęcić na to odpowiednią ilość czasu. Umożliwi to uniknięcie wielu pomyłek, jakie w ostatecznym efekcie mogłyby spowodować brak zadowolenia z osiągniętego celu. Jak zaprojektować pokój dzienny, by był on jednocześnie funkcjonalny i elegancki?

Jaką funkcję ma spełniać salon?

W pierwszej kolejności trzeba zastanowić się nad tym jaką funkcję ma odgrywać pokój dzienny. Aranżacja salonu musi uwzględniać jego funkcjonalność. W inny sposób projektuje się salon, jaki ma spełniać wyłącznie funkcję wypoczynkową. a inne podejście do tematu trzeba wykazać w przypadku kiedy salon ma spełniać również inne zadania, na przykład będzie służył jako miejsce do spania.

Na jakich rozwiązaniach warto się skoncentrować?

To, w jaki sposób zaprojektuje się salon w ogromnej mierze zależeć będzie od indywidualnych upodobań osób w nim mieszkających. Dużą popularnością cieszy się ostatnimi czasy styl skandynawski oparty na minimalizmie. Jego podstawową cechą jest ponadczasowość oraz pewnego rodzaju ascetyzm w wystroju wnętrza. Dominują w nim jasne kolory oraz ograniczenie mebli do niezbędnego minimum. Nie znaczy to jednak, iż należy pozbyć się wszelkich ozdobach. Dopuszczalne są na przykład flakony z kwiatami oraz obrazy czy drobne pamiątki. Chodzi o to, by unikać zbędnych gadżetów które pokrywają się grubą warstwą kurzu.

Na własną rękę czy przy poradach projektanta – metody urządzenia salonu

Sposobów na to, w jaki sposób zorganizować idealny pokój dzienny jest co najmniej parę. Osoby, które rewelacyjnie orientują się w najnowszych trendach designerskich mogą to uczynić na własną rękę. Ci, którzy czują się mniej pewnie w tym temacie, mogą skorzystać z porad doświadczonego stylisty wnętrz. Interesujących propozycji można również poszukać w Internecie. Bez trudu da się znaleźć popularne portale internetowe zajmujące się tematyką urządzania przestrzeni. Z całą pewnością samodzielne zaprojektowanie przestrzeni salonu będzie o wiele tańszym pomysłem. Jednakże osoby które stać na profesjonalnego projektanta wnętrz oszczędzą sporo czasu, jaki musiały by poświęcić na samodzielną aranżację.

Jakie meble powinny znaleźć się w salonie?

Absolutną podstawą jest wygodny kompleks wypoczynkowy. Może to być na przykład wygodna sofa albo rozkładany narożnik. Decyzja o tym co się wybierze uzależniona jest głównie od potrzeb i dostępnego miejsca. W przypadku niewielkich salonów, które połączone są z aneksem kuchennym, bardziej optymalnym rozwiązaniem będzie niewielka sofa. Sprawdzi się to zwłaszcza w przypadku małżeństw z jednym dzieckiem. Jeżeli w mieszkaniu mieszka więcej domowników, to trzeba zatroszczyć się o to, aby każda osoba miała zapewnione miejsce do wypoczynku wówczas lepiej kupić narożnik. Oprócz kompletu wypoczynkowego w pokoju dziennym powinien znaleźć również telewizor postawiony na odpowiedniej szafce, ewentualnie przymocowany do ściany. Pokój dzienny to także idealne miejsce na postawienie komody, na której stać mogą zdjęcia czy inne pamiątki rodzinne. Właściwa aranżacja salonu jest niezmiernie istotne. Jest to bowiem miejsce, w którym spędza się najwięcej czasu w ciągu dnia. Od optymalnego zaprojektowania przestrzeni uzależnione jest to, czy można będzie w nim odpocząć i całkowicie zrelaksować się po wyczerpującym dniu w pracy. W salonie można także ustawić regały na książki. Warto pamiętać o tym, że dopełnieniem całości aranżacji są stylowe dodatki. Można wśród nich wymienić zasłony, obrazy czy też dywany.